In acest tutorial va voi explica ce inseamna variabilele in C++ si la ce le putem folosi, fiind unele dintre cele mai importante lucruri in C++.

Variabilele sunt folosite pentru retinerea valorilor. Pentru inceput trebuie sa declaram o variabila, pe scurt sa ii spunem tipul si numele.

Mai jos este un tabel cu toate tipurile de valori, memoria ocupata de fiecare si intervalul in care se afla valoarea variabilelor de acel tip:



Sa va explic fiecare tip de variabile in parte:
bool - Este folosit doar pentru valoarea 0 si 1 , adica doar pentru variabile care arata daca un lucru este adevarat sau fals, si nu numai.

char (character) - Este folosit pentru caractere ASCII (!@#$%^&*QASDasdtbvnte...).

short int (short integer) - Este tipul de variabile carora le este atribuit un numar intreg aflat in intervalul din imagine.

unsigned short int - Acelasi lucru ca short int, pentru numere strict pozitive.

int (integer) - Tipul de variabile carora le este atribuit un numar intreg aflat in intervalul din imagine.

unsigned int - Acelasi lucru ca int, pentru numere strict pozitive.

long - Tipul de variabile carora le este atribuit un numar intreg, mare.

unsigned long - Acelasi lucru ca long, pentru numere strict pozitive.

long long - Tipul de variabile carora le este atribuit un numar intreg, foarte mare.

unsigned long long - Acelasi lucru ca long long, pentru numere strict pozitive.

float - Tipul de variabile carora le este atribuit un numar real (ex: 2,23 3,19582 101,9910258925681509).

double - Tipul de variabile carora le este atribuit un numar real, mare.

long double - Tipul de variabile carora le este atribuit un numar real, foarte mare.

Atentie: Memoria ocupata este masurata in Byte (1 KB = 1024 B , 1 MB = 1048576 B , etc.)

Acum ca am explicat fiecare tip in parte sa trecem inapoi la variabile.

Dupa cum am spus declararea se face prin scrierea tipului si numelui variabilei.
Declararea se poate face inainte de functia main sau dupa( Daca declaram o variabila inainte de functia main i se va atribui automat valoarea 0, urmand ulterior sa ii atribuim noi valoarea dorita // Daca declaram o variabila dupa functia main i se va atribui o valoarea la intamplare si in cazul in care vrem sa o folosim trebuie sa ii atribuim valoarea dorita.)
Atentie: Daca vrem sa declaram mai multe variabile deodata trebuie fie sa scriem tipul lor doar la inceput si dupa numele fiecareia in parte, fie sa scriem tipul fiecareia si numele fiecareia, pe linii diferite. Indicat ar fi sa scriem tipul lor doar odata, la inceput, si apoi sa le numim, dar fiecare face cum ii place.
De exemplu daca avem o variabila numita tv si vrem sa ii atribuim valoarea 74 si vrem sa o afisam vom scrie:

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
int tv = 74;
cout << tv;
return 0;
}

sau

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{

int tv;
tv=74;
cout << tv;
return 0;
}

sau

#include <iostream>

using namespace std;
int tv;
int main()
{

tv=74;
cout<<tv;
return 0;
}

toate scrierile de mai sus vor afisa pur si simplu valoarea variabilei tv:

74

Daca nu v-ati dat seama pana acum atribuirea unei valori se face prin scrierea numelui variabilei, semnul = urmat de valoare:

tv = 74;

Putem chiar sa ne folosim de afisarea de text si sa facem ceva mai interesant:

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{

int tv=2;
cout<<"Astazi am mancat "<<tv<<" mere.";
return 0;
}

va afisa:

Astazi am mancat 2 mere.
(sau oricate mere ati pus voi, "numarul de mere" fiind variabila tv )

Acum ca am invatat cum sta cu variabilele si declararea lor putem face chiar si o simpla suma:

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
int
a=24,b=19,s;
s = a + b;
cout<<s;
return 0;
}

sau

#include <iostream>

using namespace std;
int a,b,s;
int main()
{

a=24;
b= 19;
s=a+b;
cout<<s;
return 0;
}

sau

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
int
a=24,b,s;
b=19;
s=a+b;
cout<<s;
return 0;
}

Dupa cum am zis, sunt mai multe feluri in care putem declara si atribui valori unei variabile deci conteaza doar sa declarati si atribuiti corect sintactic, prin urmare toate exemplele de mai sus vor afisa suma variabilelor a si b:

43

Putem face si diferenta lor, punand - in loc de +.

#include <iostream>

using namespace std;

int main()
{
int
a=24,b=19,s;
s=a-b;
cout<<s;
return 0;
}

va afisa:

5

Un alt lucru care tine de variabile sunt operatorii. Acestia sunt cei mai simplii operatori din C++:

Adunare: + Ex: s=a+b;
Scadere: - Ex: s=a-b;
Inmultire: * Ex: s=a*b;
Aflarea catului(pentru numere intregi)/Impartire(pentru numere reale): / Ex: s=a/b;
Aflarea restului impartirii: % Ex: s=a%b;

Sper ca ati inteles ce am explicat pana acum, in imaginea de jos aveti un program in care am combinat tot ce am invatat in tutorialele anterioare, uitati-va peste ce am facut acolo si incercati sa intelegeti: