Vom incepe cu un mic DEX :


Semi-Clip ( sau Boost ) va ajuta sa va urcati pe unul din colegi, care are deasemenea Semi-Clip activat.

Bhop ( prescurtare de la Bunny-Hop ) : acest script, practic face treaba in locul vostru, sare incontinuu, doar apasand space. Folosirea adecvata a acestui script( vezi mai jos) , duce la viteza mai mare, si poti termina mai usor unele harti de bhop.

Script : Este o comanda scrisa in consola sau intr-un config, prin care la apasarea unui singur buton, indeplineste o sarcina. Ex : Buy-script, Bhop, ducky-jump.

LongJump ( prescurtat LJ ) este o saritura pe care o faci prin coordonarea MOUSE-ului cu tastele. ( vezi mai jos la tutoriale lj ! )

Tutoriale

a. Cum pot salva sau cum sa ma teleportez mai usor, fara sa scriu de fiecare data /cp , si /tp ?
Poti face acest lucru cu ajutorul unor binduri ( am invatat mai sus ), pe care le poti scrie intr`un config.
Aceste binduri sunt :
bind <tasta dorita> "say /cp"
bind <tasta dorita> "say /tp"

b. Daca am cazut, si am salvat din greseala, ce fac?Trebuie sa o iau de la inceput iar?
Nu ezita sa folosesti comanda /stuck , care te va teleporta la pen-ultimul CheckPoint !

c. Cum fac LJ ?
LJ este o coordonare intre MOUSE si tastatura, aici nu va pot arata dar sunt destule tutoriale pe Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=FLFekiMeXFE