CSM Poli Iaşi dispută, duminică, de la ora 20:45, ultimul meci din acest sezon, în Copou, în compania proaspetei finaliste a Cupei României, CS U Craiova, formaţie în faţa căreia nu a reuşit să obţină niciun punct în acest campionat. Antrenorul Flavius Stoican a declarat că îşi doreşte un joc spectaculos la ultima reprezentaţie a stagiunii, dar şi eficienţă în acelaşi timp, care să aducă formaţiei sale cel puţin un punct.

”Ne aşteaptă o partidă dificilă, întâlnim o echipă care joacă fotbal, cu jucători valoroşi, care pot face diferenţa în momentele dificile ale partidei. Vrem să facem spectacol, vreau să jucăm pentru oamenii care pe parcursul acestui campionat ne-au susţinut, dar în acelaşi timp vrem să fim şi eficienţi. Chiar dacă întâlnim o echipă bună, vrem să ne ridicăm la nivelul jocului, la dorinţa suporterilor de a face un joc bun. Vrem să câştigăm meciul, chiar dacă avem probleme de efectiv şi nu putem să-i folosim pe Sin, Bădic, Gavrilă şi Mihăescu, dar nici pe Qaka”, a declarat antrenorul Flavius Stoican, care a punctat că nu l-ar fi folosit pe mijlocaşul albanez în partida cu Craiova: ”Deja ne-am luat gândul de la Qaka. Nu ştiu dacă el ar fi fost cu gândul la echipa noastră atâta timp cât a semnat cu altă echipă. Din punct de vedere sportiv nu ştiu dacă puteam să-l fac să joace la nivelul pe care mi-l doresc şi nu l-aş fi folosit după ce a semnat”.

Vrea mai mult de la sezonul viitor, dar cere stabilitate financiară

După ce a dus echipa în play-off, antrenorul Flavius Stoican a declarat că îşi doreşte performanţe mai mari în stagiunea viitoare, dar a subliniat că pentru asta este nevoie de stabilitate financiară şi de jucători mulţumiţi, astfel încât concentrarea acestora să nu fie periclitată de probleme de ordin financiar.

”Sper ca din punct de vedere financiar să fie în regulă în sezonul viitor. Îmi doresc ca stâlpii echipei să fie mulţumiţi, iar cei care vor veni să încerce să se ridice la acelaşi nivel. Stâlpii echipei sunt Mihalache, Frăsinescu, Cristea, Sin, Zaharia, Bădic, Cioinac şi Bosoi, ei sunt indispensabili acestei echipe şi trebuie să fie mulţumiţi de ceea ce li se oferă. Vor avea o discuţie cu preşedintele, sunt convins că vor fi făcute eforturi pentru ca ei să continue. Lucrurile sunt foarte simple. Dacă ei şi-au arătat valoarea, pentru că am reuşit o performanţă, trebuie să fie mulumiţi, iar eu trebuie să lucrez cu jucători mulţumiţi. Nu au pus banii pe primul loc, în schimb, după muncă şi răsplată. Nu vreau să le facem oferte de mii de euro altor jucători, iar cei care au dus greul acestei echipe să fie nemulţumiţi. Noi când plecăm la drum trebuie să fim entuziaşti, să nu fim nemulţumiţi, să nu fim trişti. Nu vreau să ne mulţumim doar cu ce am făcut anul acesta, vreau mult mai mult, dar pentru a reuşi asta avem nevoie de stabilitate financiară. Nu condamn pe nimeni, dacă nu se poate, nu se poate, dar trebuie să ştim exact la ce ne înhămăm”, a completat tehnicianul lui CSM Poli Iaşi, care a ţinut să le mulţumească conducătorilor clubului pentru sprijin, şi anume preşedintelui Comitetului Director Leonid Antohi şi şefului executivului Adrian Ambrosie.

”Aş vrea să mulţumesc domnului profesor Leonid Antohi, pentru că a fost omul care în momentele dificile, în situaţiile în care jocul nu mergea, a fost alături de noi, ne-a încurajat şi ne-a transmis că este alături de echipă, pentru că vedem cât munciţi şi ce suflet puneţi, am citat. Mulţumesc şi preşedintelui clubului, Adrian Ambrosie, petru tot ce a făcut până acum. I se datorează în mare parte, pentru că liniştea pe care am avut-o la această echipă, chiar dacă am mai avut contradicţii, nu am avut-o la nicio echipă de până acum ca antrenor. A fost o muncă grea, dar am făcut un campionat reuşit, cu un obiectiv îndeplinit, cu meciuri foarte bune, cu suporteri mulţumiţi. Am bătut de două ori Steaua, am lăsat acasă Dinamo, am făcut meciuri bune cu CFR Cluj, două echipe care se bat la titlu. Totul a fost aşa cum ne-am dorit. Pe plan personal a fost şi bucuria pe care o port tot timpul în suflet, reuşita fetei mele care mi-a dat entuziasm şi bucurie. Dar vreau mult mai mult de la sezonul viitor, iar pentru asta trebuie linişte financiară. Dacă nu, rămânem o echipă de mijlocul clasamentului, iar eu nu vreau asta”, a conchis Stoican.

Cu o etapă înainte de final, CSM Poli Iaşi e ultima în play-off, pe locul 6, cu 24 de puncte, iar Craiova e pe locul 4, cu 35 de puncte, şi are nevoie de o victorie sau un egal pentru a prinde poziţia a 3-a, care duce la calificarea în Europa League.