Antrenorul CFR-ului, Dan Petrescu, poate câştiga duminică al doilea titlu din cariera de antrenor, după cel reuşit cu Unirea Urziceni. Petrescu a dezvăluit la conferinţa de presă ce a discutat toată săptămâna cu jucătorii, ce adversar nu-şi dorea în ultima etapă şi a povestit ce l-a făcut să dea o fugă până în Anglia, la meciul legendelor dintre Chelsea şi Inter.

Cum a fost această săptămână?
Era normal să fie o săptămână specială. Totul depinde de noi şi a fost cam lungă această săptămână. De când sunt în fotbal totul a însemnat muncă, stres şi presiune şi se pare că va fi la fel.

Va fi o presiune mare...
La orice meci este presiune. E normal să fie aşa, dar mă bazez pe experienţa jucătorilor şi sper să nu cedeze în momentele critice.

Aţi discutat cu Gică Hagi în această săptămână?
Vă daţi seama că nu am vorbit cu Gică Hagi. Cum să vorbim? Nu vorbesc niciodată cu adversarul, în săptămâna de dinainte.

V-aţi fi dorit altă echipă în locul Viitorul, la acest ultim meci?
Nu-mi doream să joc cu Viitorul acest meci, asta e sigur. Diferenţa dintre a fi cineva şi să nu fi nimeni este mică la acest meci. Jucăm împotriva unei echipe foarte bune, care este pe locul 3, jucăm cu campioana. Ei se bat pentru locul 3 şi cum îl cunoaşteţi şi voi pe Gică Hagi. Va veni sigur să joace fotbal şi să câştige. Viitorul nu cred că poate să se apere, să pună autobuzul în poartă. Nu a făcut niciodată aşa ceva. Este echipa din play-off care în deplasare are cele mai bune meciuri. În deplasare au fost mai buni decât la meciurile de acasă. Sunt convins că va fi un meci pe muchie de cuţit şi se poate ca un gol să decidă acest meci.

“Meciul nu ni-l va câştiga nimeni. Doar noi putem face asta”

Cum trebuie să fie jucătorii la acest meci?
Trebuie să nu fie nici prea mult stres, dar nici prea multă relaxare. Nu cred că cel mai important lucru, la acest meci, va fi tactica, numele jucătorilor şi sistemul. Cel mai important va fi spiritul de echipă. Dacă vom avea spiritul pe care l-am avut tot anul şi vom juca pentru echipă avem şansele noastre. Sper să avem şi puţin noroc, care ne-a cam lăsat în ultimul timp.

Preferaţi ca jucătorii să nu afle rezultatul de la Astra-FCSB?
Cred că o să ştim toţi ce se întâmplă dincolo, dar cel mai important pentru jucători este să fie concentraţi doar la jocul nostru. Am accentuat la şedinţele din această săptămână că meciul nu-l va câştiga nici publicul, nici arbitrul, nici adversarul. Trebuie să-l câştigăm noi. Nu trebuie să aşteptăm nimic de la nimeni. Am aşteptat de la Craiova şi am văzut ce am primit.

Arbitrul s-a schimbat în ultimele zile. Cum comentaţi?
Arbitrajul n-o să ne ajute, pentru că nu puteţi să îmi spuneţi un out sau un corner primit în play-off nemeritat. Adversarul o să rupă terenul, aşa că n-o să ne ajute nimeni decât noi. Sper ca publicul să pună presiune pe adversar. Nu mă interesează numele arbitrului, mă interesează să nu decidă meciul. Sper din tot sufletul să nu vorbim după meci de un titlu decis de arbitru. Am înţeles că au schimbat de 10 ori. Întrebaţi-i pe cei care au schimbat.

Cum a fost să jucaţi din nou pentru Chelsea?
A fost puţin mai bine decât să fii antrenor. Am devenit jucător din nou şi să îmbraci tricoul lui Chelsea este ceva special. Am fost pentru că un antrenor drag mie, la care am ţinut foarte mult, a decedat acum o lună, Ray Wilkins, iar acest meci a fost mai ales în memoria lui. Era şi o şansă unică să mă întâlnesc cu colegii mei de acum 20 de ani, cu care am câştigat 3 trofee într-un an. M-am bucurat că am putut să ajuns şi acest lucru să nu afecteze programul de la CFR.

La Giurgiu echipa a făcut un pressing foarte agresiv. Asta le veţi cere şi acum?
Chiar dacă am fost criticaţi pentru joc, noi tot sezonul am pregătit meciurile să facem pressing sus, dar depinde şi cât putem. În repriza a doua, în unele meciuri din play-off, am cedat. Este greu să menţi un anumit ritm. Avem şi jucători care au o anumită vârstă şi ne-a fost greu să ţinem ritmul. E greu să faci pressing 90 de minute. Cei de la Viitorul vor alerga sigur mai mult ca noi.

M-ai sunt 600 de biletele la meci….
600? Să mai dau şi eu la nişte prieteni, să fie plin (râde). Sper să ţină cu noi că la meciul cu FCSB nu ştiai care cu cine ţine. Îi rugăm pe fani să ne ajute din minutul 1, până în minutul 90. E foarte important pentru jucători.

Aţi avut o relaţie specială cu Cristian Ţopescu...
A fost o voce unică în fotbalul românesc. Îmi pare rău, ţineam foarte mult la el şi dânsul la mine.

Aveţi aşteptări şi de la Astra?
Nu are rost să ne gândim la Astra. Aveam o presimţire că nici Craiova nu va câştiga cu Steaua. Nu a câştigat niciodată în ultimul timp, în plus Craiova are această “perniţă” care este Cupa României şi s-a “culcat” pe ea. Ştiu că se concentrează la această finală, sută la sută.