După cum am anunțat în februarie, Campionatul Mondial de League of Legends 2018 revine în Coreea de Sud, unde cele mai bune 24 echipe din lume se vor lupta pentru Cupa Invocatorilor! Suntem entuziasmați să organizăm pentru prima oară Campionatul Mondial doar în Coreea și vom călători în cele mai importante regiuni ale țării pe parcursul evenimentului.

Mai jos poți găsi o listă cu orașele-gazdă și datele evenimentului.

FAZA PRELIMINARĂ:

Vom da startul pentru Mondiale în Seoul, capitala Coreei de Sud, unde 12 echipe vor concura pentru ultimele patru locuri rămase în faza grupelor. Datele pentru faza preliminară sunt următoarele:
1-4 octombrie
6-7 octombrie


FAZA GRUPELOR ȘI SFERTURILE DE FINALĂ:

După încheierea fazei preliminare din Seoul, ne vom îndrepta pașii spre Busan, al doilea cel mai populat oraș din Coreea, cunoscut pentru plajele, munții și templele sale. Datele pentru faza preliminară și sferturile de finală sunt următoarele:
10-17 octombrie (faza grupelor)
20-21 octombrie (sferturile de finală)


SEMIFINALELE:

Odată ce au fost decise cele patru echipe rămase în competiție, vom călători în sud-vest spre Gwangju pentru semifinale. Datele pentru semifinale sunt următoarele:
27-28 octombrie


FINALA:

Echipa câștigătoare de la Mondiale 2018 va ridica trofeul în Incheon pe 3 noiembrie.


ÎNTREBĂRI FRECVENTE:

I:Cum și când pot cumpăra bilete?
R:Biletele pentru eveniment vor fi vândute în întreaga lume prin intermediul Interpark. Mai multe informații cu privire la datele de vânzare a biletelor și locații vor fi oferite de-a lungul următoarelor săptămâni!

I: Se pare că acest Campionat Mondial va fi ceva mai scurt decât de obicei. De ce?
R:Intenționăm să reducem timpul petrecut pe drum de jucătorii profesioniști și membrii echipei lor (mai ales când vine vorba de pauze), pentru că Mondialele pot fi un angajament de aproape o lună sau chiar mai mult, timp petrecut într-o țară străină.
Iată ce înseamnă exact această schimbare: meciurile din faza grupelor se vor desfășura de-a lungul a opt zile consecutive (în loc de două săptămâni cu o pauză între ele), iar meciurile din sferturile de finală vor avea loc pe parcursul a două zile, în loc de patru. În afară de schimbările legate de sferturile de finală, numărul total de zile în care au loc meciurile (comparativ cu Mondiale 2017) nu va fi modificat.

I: Anul trecut ați anunțat locațiile, orașele și datele pentru Mondiale încă din februarie. De ce a durat atât de mult acum să faceți acest anunț?

R: Răspunsul pe scurt: am căutat orașe și locații (și am început negocierile) încă de la începutul anului trecut, dar am ales o locație pentru finală la care a trebuit să renunțăm în cele din urmă.
De atunci, ne-am străduit foarte mult să obținem o locație demnă de finala Campionatului Mondial de League of Legends.
Ne cerem scuze celor care au fost afectați de întârzierea anunțului. Acest lucru s-a întâmplat din cauza unor evenimente nefericite, multe în urma deciziilor pe care le-am luat, și avem planuri să rezolvăm acest lucru în viitor, inclusiv să creăm o hartă pentru mai mulți ani cu regiunile și orașele pe care le vom vizita.