Mai mulți constructori marchează distinct unele componente precum airbag-uri sau sisteme de prindere Isofix pentru testele de siguranță Euro NCAP, ceea ce a generat incertitudini dacă acestea sunt similare cu cele care ajung pe mașinile aflate la vânzare.
Toatele modelele de volum de pe piața europeană sunt testate din punct de vedere al siguranței de Euro NCAP. Organizația europeană are încheiate acorduri cu mai multe companii care realizează periodic audituri ale unora dintre mașinile testate, pentru a identifica eventuale nereguli.
Printre companiile respective se numără și institutul britanic de cercetare Thatcham, care a anunțat că a identificat o serie de componente care sunt marcate cu texte precum "Numai pentru teste de siguranță".

Matthew Avery, directorul departamentului de cercetare al Thatcham, admite că această practică generează suspiciuni că unii producători utilizează pe mașinile scoase la vânzare componente diferite de cele trimise la testele de siguranță.

"Uneori am testat o mașină și am găsit marcaje ca 'numai pentru Euro NCAP' sau 'numai pentru teste'. Sunt componente precum airbag-uri sau spumă pentru scaune care au marcaje neobișnuite. Nu este o ștampilă, este un marcaj realizat cu pixul. Este foarte, foarte suspect pentru noi", a declarat el.

Oficialii Euro NCAP au fost informați de această practică și au contactat constructorii, care se apără și susțin că astfel de marcaje sunt implementate doar pentru referința internă a producătorului sau cu scopul de a identifica rapid componentele care vor fi montate pe mașinile ce vor fi trimise ulterior la testele Euro NCAP.

"Auditurile nu au arătat niciodată o încercare deliberată de a trișa la teste. Nu am găsit componente marcate în ultimul an", menționează oficialii Euro NCAP.