PDA

View Full Version : [Tutorial]Ce este un keylogger si cum sa scapi de el.



SoriceLu
22-06-15, 13:53
Ce este un keylogger
Cum sa ne protejam de el



http://i.imgur.com/V2Hm6ac.png

In acest topic am sa va prezint ce este un keylogger si cum sa ne protejam de el.
Acesta este un motiv foarte frecvent intalnit in problemele jucatorilor mai ales atunci cand isi pierd conturile.




Ce este un keylogger ?
# Keyloggerul este un executabil de tip exe, uneori găsit chiar şi in imagini.
Mai pe e īnţelesul unora, un keylogger, urmăreşte tastele victimei, īnregistrează sunetul şi imagini video (dacă aveţi un microfon/webcam)
Aceste īnregistrări ale tastelor/imagini/sunete sunt trimise prin email-ul celui care a creat keyloggerul.
Keyloggerul intră īn sistem şi rulează ascuns peste tot.
Unele folosesc o tehnologie avansată, şi nu pot fii detectate aşa uşor.

Cum detectăm un potenţial keylogger ?

Cum am mai spus mai sus, un keylogger poate fii sub forma de executabil (exe) sau chiar ascuns īntr-o imagine (bind)
Vă dau un sfat, descarcaţi aplicaţiile necesare de pe site-uri oficiale,regula de aur "Nu luaţi de la străini executabile, mai ales de la cei care vă promit tot felul de prostii".
Nu luaţi "hackuri de floodat", "hackuri de spart parole yahoo",' nu există ceva direct de spart parole yahoo sau altceva.Există şi alte metode printre care si programul nostru de faţa numit "Keylogger" poate fi introdus īntr-un PC.Am văzut că recent,mulţi playeri se plāng că au luat aimbot-uri de pe net şi īn loc de aimbot,au primit un keylogger īn PC.
Daca luati o aplicaţie şi nu sunteţi aşa siguri de ea, vă recomand Virus Total.
Ce este acest "Virus-Total" ? Este un site unde poţi scana orice fel de fişier,acest fişier va fi supus la scanare de către anti-virusuri cu update la zii.


__________________________________________________ _____________________________
Vă recomand sa aveţi instalat īn PC un anti-virus bun. Este un aspect important īn prevenirea keylogger-ului.
__________________________________________________ _____________________________

Securitate (impotriva keylogger-ului)
Pentru securitate este recomandat
să aveţi mereu FireWall-ul ON
nu descărcaţi niciodată fişierele care nu le cunoaşteţi / hack-uri / executabile de pe site-uri neoficiale
evitaţi persoanele care vă oferă hack-uri / executabile indiferent de ce fac acestea, indiferent dacă are dovadă ca funcţionează


Prin intermediul acestui topic vreau sa va spun sa evitati hack-urile si programele ajutatoare.
Intr-un final, folosind programe de genul se ajunge mereu la probleme (ban / furtul contului etc..)
Prin urmare, nu vad rostul folosirii acestor programe.
Este un sfat prietenesc.

xeleron
22-06-15, 14:20
Firewall-ul nu te protejeaza impotriva unui keylogger.
Firewall = filtreaza traficul intre diferite domenii de securitate pe baza unor reguli predefinite.

Pe langa VirusTotal, mai este si: https://www.metascan-online.com/#scan-file

Alin - MDFK
25-06-15, 21:45
Soricule , you are the boss !!

Mersii ba :)

Chiar veam nevoie !

SoriceLu
18-07-15, 17:00
Soricule , you are the boss !!

Mersii ba :)

Chiar veam nevoie !
npc man , mersi skept de ajutor . daca mai stiti ceva despre chestiile astea postati aici,.

Danut.
05-09-15, 11:12
Imi puteti spune de unde iau link cu san andreas sa-l dowload ca nu gasesc (adica sa-mi dati voi link)