PDA

View Full Version : Monitoarele AOC si Philips au inregistrat vanzari bune in Europa



xEn
28-12-15, 15:16
Se pare ca cele doua branduri s-au descurcat foarte bine in Europa, mai ales cand vine vorba de monitoare de peste 23 de inch. Ambele companii au avut vanzari bune, fiind lideri in acest moment in Europa.

http://www.arenait.net/files/2015/12/C3583FQ-BS_front_to_left_yellow_design-550x529.jpg

Mai exact, monitoarele de peste 23 de inch reprezinta peste jumatate din piata europena, iar cele doua brand-uri au avut cresteri de aproximativ 15%. Atat AOC cat si MMD, partenerul licentiat pentru monitoarele Philips, sunt subsidiare ale TPV, cel mai mare producator de display-uri din lume.

“În ceea ce privește cele două branduri AOC și Philips, ne concentrăm în permanență pe inovație și pe nevoile consumatorului. Suntem specialiști în tehnologii de display, setăm trendurile și suntem mereu în frunte când noi categorii și soluții dau un impuls pieței. De exemplu, prin lansarea monitorului de 40 de inch cu rezoluție 4k am demonstrat ADN-ul nostru inovator. De asemenea, monitoarele cu ecrane de dimensiuni mari, cu QHD și rezoluție 4K, soluții ergonomice și prietenoase cu utilizatorii sunt doar câteva exemple ale dorinței noastre de a inova industria. Rezultatul constă într-o cotă de piață care ne face mândri și care evidențiază faptul că am ales strategia corectă”,

Atat AOC cat si MMD (Philips) au avut in jur de 15% cota de piata, adica o crestere de 26%. Philips se afla pe primul loc cu o cota de piata de 16% si o crestere de 50% in ultimul an. AOC a ajuns pe locul 2, cu o crestere de 40%, iar cota de piata este tot in jur de 15%.

In Romania, Philips este lider de piata cu putin peste 21%, iar AOC se bucura cu o cota de 13%. Cresterea se datoreaza in special monitoarelor mari, de peste 23 de inch, mult mai cautate si mai bine vandute, fata de monitoarele sub 23 de inch.

Ca o mica paranteza, am detinut monitor AOC timp de 3 ani, iar acum detin un monitor Philips de 23 de inch. Vezi review-ul AICI. De o saptamana am in teste si un monitor AOC de 25 de inch, 2K, IPS, dedicat graficii. Le folosesc pe amandoua simultan. Sunt obisnuit cu produsele celor doua companii si pot spune ca merita sa fie primii in clasament.