Cristina Neagu este marele atu al lui CSM Bucureşti în lupta pentru câştigarea Ligii Campionilor. Fostul preşedinte al Federaţiei Române de handbal, Cristian Gaţu, o aşteaptă pe cea mai valoroasă handbalistă a lumii să ducă echipa din Capitală spre trofeu.


Cristina Neagu are misiunea de a o conduce pe CSM Bucureşti spre un nou titlu în Liga Campionilor. Cea mai bună jucătoare din lume a câştigat şi campioană a Europei, în 2015, este susţinută de foştii campioni mondiali, Cristian Gaţu şi Ştefan Birtalan.

"Am observat că acum Cristina joacă și pentru echipă, dă și goluri, din punctul de vedere al meu e ok astăzi. Să sperăm că le va ține pentru că până la a câștiga, dacă se va realiza, Liga Campionilor, urmează un examen important pentru handbalul românesc, Campionatul Eropean", a spus Cristian Gațu.

"Văd echipe favorite pe lângă CSM , care normal că sunt favorite, văd echipa din Rostov pe Don, Brestul, Gyorul, deci sunt 3 4 ehipe la nivelul lui CSM și va fi greu", a precizat Ștefan Birtalan.

Cristian Gaţu
"La CSM mi-aș fi dorit să o văd mai mult în teren pe Oana Manea și celelalte românce, dar Bazaliu în mod deosebit, a fost campioana mondială la junioare și golghetera Campionatului Mondial", a explicat Gațu.

Opt jucătoare române are în lot CSM Bucureşti. Tigroaicele reiau în ianuarie lupta din Liga Campionilor, în grupele principale - joacă pe terenul marii rivale Gyor