România - Cehia 31-28. Iulia Dumanska a avut 13 de parade din 34 de aruncări (38%) și a fost una dintre cele mai importante jucătoare ale României, în meciul de debut la Campionatul European. Oana Manea a anunțat cât de importantă este evoluția portarilor, într-un meci echilibrat.

”Prima repriză a fost foarte bună, fetele au jucat bine, au arătat ca o echipă. În a doua repriză, poate s-au relaxat din cauza diferenței de scor, dar mă bucur că nu au cedat și s-au luptat până în ultimul minut. Mă bucur foarte mult pentru ele.

Apărarea a mers foarte bine și portarul te ajută foarte mult. Îți dă foarte multă încredere. Iulia (n.r. - Dumanska) a făcut azi un meci foarte bun. Poți câștiga meciul cu un portar în formă și cu o apărare bună”, a spus Oana Manea, la TVR.

Tricolorele au reuşit să îşi ia revanşa după ce echipa Cehiei a eliminat România din optimile de finală ale Campionatului Mondial din 2017.

România - Germania, următorul meci de la Campionatul European
În celălalt meci al grupei, Germania a învins surprinzător Norvegia cu scorul de 33-32.

În următoarele partide, România va juca pe 3 decembrie cu Germania, de la ora 19,00, iar Cehia va înfrunta Norvegia (22,00). Primele trei clasate avansează în grupele principale.

”Cred că în momentul de față nu există o principală favorită la trofeu. Am văzut că toate meciurile sunt extrem de apropiate, foarte grele, victorii sau înfrângeri la un gol sau două. Gândurile noastre zboară deja spre Germania, încercăm să ne pregătim cât mai bine și vă dați seama că ne dorim să câștigăm, dar cu siguranță va fi un meci foarte greu", a spus Cristina Neagu, pentru aceeași sursă.