Notele patch-ului 8.24



Quote Originally Posted by Paul ''Aether'' Perscheid
Salutări tuturor! Au trecut deja două săptămâni de când a început presezonul, așa că acum ne îndreptăm atenția asupra campionilor care au devenit prea puternici. Am avut destul timp să ne facem o idee despre efectul schimbărilor noastre, ceea ce înseamnă că începem să ne dăm seama dacă să le oferim campionilor mai slabi buff-uri individuale sau dacă ar fi mai bine să acordăm buff-uri sistemice, ca să ajutăm grupuri întregi. În funcție de cum merg lucrurile cu patch-ul 8.24, s-ar putea să acordăm o parte din aceste buff-uri într-un patch final de echilibrare ''8.24b'', care nu va avea skin-uri și caracteristici. Acel patch va avea note separate, deci aveți grijă să nu le ratați!

Revenind la oile noastre, acesta este ultimul patch adevărat al anului, ceea ce înseamnă că a sosit Festivalul Invernal. Luați-vă niște ciocolată caldă, trageți-vă tastatura mai aproape și pregătiți-vă pentru festivitățile de iarnă LoL!
Actualizări între patch-uri

Heimerdinger



Schimbările-cheie ale patch-ului





Campioni

Neeko

Aatrox

Akali

Camille

Galio

Heimerdinger

Illaoi

Irelia

Jax

LeBlanc

Viktor



Loviturile de îndemânare și ''Flash''

Lovitura de îndemânare se îndreaptă către poziția țintei (se schimbă direcția)
Abilitatea lui Ezreal de pe Q, ''Lovitură mistică'' (se comportă la fel ca înainte de actualizare);
Abilitatea lui Ezreal de pe W, ''Flux de substanță'';
Abilitatea Kai'Sei de pe W, ''Unda Vidului''.

Lovitura de îndemânare se îndreaptă în direcția țintei (se schimbă poziția)
Abilitatea Ireliei de pe R, ''Tăișurile avangardei'';
Abilitatea lui Aatrox de pe W, ''Chemarea infernului''.


Efecte vizuale ale debuff-urilor pentru clone

Quote Originally Posted by RIOT
În sfârșit am reușit să ne ocupăm și de această problemă, în timp ce lucram la Neeko.
CUI I-AM DAT FOC : Dacă un campion afectat de un debuff creează o clonă, și aceasta va avea același debuff.

Actualizări ale animațiilor

Quote Originally Posted by RIOT
Vom mai avea astfel de actualizări în patch-urile viitoare!
ALISTAR a primit o animație de alergare nouă pentru E – Zdrobire.
FIORA a primit o animație de deplasare nouă atunci când nu are cizme în inventar.
KARMA a primit o animație de alergare nouă.
SHACO a primit o animație de alergare nouă.
VIKTOR a primit o animație de deplasare nouă atunci când nu are cizme în inventar (doar pentru skin-ul de bază).

Actualizări ale efectelor vizuale și sonore

Anivia

Dr. Mundo

Gragas

Renekton

Teemo


Obiecte

Dansul Morții

Ochiul Solului

Jungherul braconierului


Rune

Recolta sufletelor


Jungla

Timpii de apariție pentru lupi și vulturi
La începutul meciului, lupii și vulturii vor apărea mai târziu pe hartă.

Quote Originally Posted by RIOT
Știm că în titlu scrie ''Junglă'', dar aceasta este de fapt o schimbare pentru culoarul de mijloc. Acum că lupii și vulturii vor apărea cu câteva secunde mai târziu pe hartă, campionii de pe culoarul de mijloc vor fi ceva mai ușor de surprins până reușesc să se întoarcă la locul lor.
MOMENT DE GENERARE PENTRU PRIMII LUPI 1:29 10
MOMENT DE GENERARE PENTRU PRIMII VULTURI 1:28 10

Nexus Blitz

Quote Originally Posted by RIOT
Cu ocazia Festivalului Invernal de anul acesta, Nexus Blitz se întoarce pentru o nouă serie de teste! Vom reveni în curând cu detalii despre data exactă de activare a modului.
Alte hărți în afară de Riftul Invocatorului

Quote Originally Posted by RIOT
Pe hărțile care nu au trecut la noul sistem de recompense (adică toate, în afară de Riftul Invocatorului) au apărut probleme de intercalare cu vechiul sistem. Acum le-am rezolvat!
Taste rapide

(NOU) Interacțiuni suplimentare pentru campioni

Quote Originally Posted by RIOT
Uneori, tot ce îți dorești e să interacționezi cât mai rapid cu aceste mini-meniuri.
INTERACȚIUNI SPECIFICE UNOR CAMPIONI : Am introdus taste rapide noi pentru campionii care au butoane suplimentare, cum ar fi cele din bara de vânătoare a lui Kindred și bara de transformare a lui Neeko. Aceste taste rapide nu funcționează în cazul campionilor fără acțiuni suplimentare.
TASTE IMPLICITE : De la SHIFT-F1 până la SHIFT-F5
MENIUL DE OPȚIUNI Puteți schimba aceste taste din meniul Opțiuni Taste rapide Taste rapide suplimentare Abilități și vrăji de invocator.

Ranked

Quote Originally Posted by RIOT
ntroducem o serie de schimbări legate de sezonul ranked 2019, pentru a fi testate în presezon. Noul sistem de etape, pozițiile în clasamente și alcătuirea echipei în funcție de rol vor fi introduse în joc odată cu startul sezonului.
Jocuri de plasament
Vă veți putea vedea poziția după un singur meci.

Quote Originally Posted by RIOT
Jocurile de plasament sunt foarte neplăcute: joci zece meciuri fără să ai deloc habar în ce categorie o să ajungi. Dar acum schimbăm foaia.
UN SINGUR JOC : De acum încolo, poziția provizorie va fi afișată după un singur meci ranked. Până la încheierea meciurilor de plasament, este vizibilă doar pentru jucătorul în cauză.
MEREU ÎNAINTE : Jocurile de plasament vă oferă LP bonus pentru victorii, dar nu puteți pierde LP din cauza lor.
PENTRU TOATĂ LUMEA : După jocurile de plasament, poziția voastră va putea fi văzută de toți ceilalți jucători.
FĂRĂ RESETĂRI : Nu vom reseta clasamentul în timpul presezonului, deci dacă vreți să încercați noul sistem de plasament, trebuie să alegeți o listă de așteptare unde nu aveți încă o poziție în clasament.

Categorii și divizii
Introducem categoria Fier înaintea Bronzului, iar Grandmaster se va situa între Master și Challenger. Nicio categorie nu va mai avea divizia V.

Quote Originally Posted by RIOT
Cu ajutorul noilor categorii, jucătorii vor putea să urce mai ușor în clasament de-a lungul sezonului; în plus, odată cu scăderea numărului de divizii, se micșorează și numărul seriilor de promovare.
TOȚI ÎNCEPEM DE UNDEVA : Introducem categoria Fier sub categoria Bronz.
BOMBASTIC : Introducem categoria Grandmaster între Master și Challenger.
ADIO, BRONZ V : Nicio categorie nu va mai avea divizia V.
FELICITĂRI : Toți jucătorii din divizia V vor fi promovați automat în divizia IV.
UNDE VĂ GRĂBIȚI? : Deoarece în presezon facem teste pentru promovările în Grandmaster, toți jucătorii din Master și categoriile superioare vor fi mutați automat în categoria Master, cu 0 LP. Puteți citi mai multe detalii AICI.

Armura ranked
Armura ranked este o nouă recompensă care vă afișează poziția actuală în profil, pe cardul de profil și în lobby-uri.

Quote Originally Posted by RIOT
De-a lungul anului viitor, armura voastră ranked se va îmbunătăți în funcție de victoriile și de promovările obținute. Poziția obținută în sezonul precedent va fi afișată pe un banner de pe fundalul armurii. Mai multe detalii aici
UUU, CE FRUMOS LUCEȘTE : O nouă modalitate prin care vă puteți etala poziția curentă, care va apărea pe profil, pe pagina de ranked, în cardul de profil și în lobby-uri.
AȘA CUM VREAU : Dacă dați clic pe iconița de invocator, puteți alege dacă vreți să afișați armura ranked sau armura de nivel.

Interfața ranked
Am mărit claritatea paginii de ranked și a ecranului de la sfârșitul jocului cu ajutorul mai multor schimbări.

CE AM CÂȘTIGAT : Am modificat ecranul de la sfârșitul jocului astfel încât câștigurile de LP să fie mai ușor de observat.
CÂND PROMOVEZ ȘI EU : Acum, pagina de ranked pentru Master, Grandmaster și Challenger afișează mai clar momentele când vă apropiați de promovare sau retrogradare.

Eliminări de bug-uri

Am eliminat un bug din cauza căruia abilitatea lui Alistar de pe W, Lovitură de cap, amețea ținta fără să o proiecteze în spate, dacă Alistar anula combinația W+Q activând ''Rechemarea'' în mijlocul acesteia.
Atacul de bază al lui Master Yi nu mai este anulat în cazurile în care cumulurile pasivei, ''Lovitură dublă'', expiră în timpul atacului.
Am eliminat un bug din cauza căruia abilitatea lui Varus de pe W, ''Tremurul năpastei'' putea fi detonată de aliații săi.
Am eliminat un bug din cauza căruia, uneori, atacurile de bază ale lui Jayce nu erau însoțite și de sunet.
Abilitatea lui Thresh, steaua întunecată de pe Q, ''Condamnare la moarte'', nu mai are particule clasice pentru momentul ruperii lanțului.
Efectele sonore ale ''Rechemării'' lui Rammus, străjer al nisipurilor nu se mai aud la nivel global dacă Rammus este detectat de inamici.
Abilitatea de pe Q, ''Furtună de oțel'', a skin-urilor PROIECT: Yasuo și Yasuo, întruparea Întunericului are din nou avertismente audio.
Particulele ''Rechemării'' lui PROIECT: Vi sunt acum sincronizate corect cu animația.
Akali de la K-DA are din nou o tranziție către animația de încetinire.
Efectele sonore ale lui Akali de la K-DA pentru abilitatea de pe R, ''Execuție perfectă'', nu se mai aud din ce în ce mai tare când Akali lovește mai multe ținte odată.
Am redus la minimum întretăierea animației din timpul fugii lui Graves din Garda Pretoriană.
''Rechemarea'' îmbunătățită a lui URFWick nu mai ignoră orientarea forțată.
Efectele vizuale ale ''Rechemării'' lui Rek'Sai la piscină nu se mai întretaie cu terenul ridicat.
Efectele vizuale ale flăcărilor din jurul capului lui Amumu infernal (Rubin) sunt acum mult mai vizibile pe toate setările grafice.
Particulele abilității lui Amumu roboțel trist de pe W, ''Disperare'', nu se mai separă și nu se mai întretaie cu terenul ridicat.
Abilitatea lui Kog'Mops de pe E, ''Mâzga Vidului'', are din nou efecte vizuale pentru bulele văzute de Kog'Mops și de aliații săi, iar cele văzute de inamici sunt acum mai roșii.
Acum, provocările menite unor anumiți campioni și glumele lui Tristana, îmblânzitoarea dragonilor sunt sincronizate în mod corect cu animațiile ei.
Biciul din mâna stângă a lui Evelynn lună sângerie nu se mai micșorează la sfârșitul animației sale de moarte.
Skin-urile Kindred flăcări și tenebre și Kindred super galactic nu mai folosesc texturile modelului de bază pentru momentul morții.
Efectele sonore la impact ale abilității lui Kha'Zix Mecha de pe W, ''Spinul Vidului'', se auzeau mult mai tare decât cele ale modelului de bază; am rezolvat problema.
Acum, animația de pregătire a lui Teemo albinuță este redată în mod corect (de exemplu, la activarea ''Ochiului Solului'').
Acum, Swain, stăpânul dragonilor are din nou replici unice.
Ezreal undă-de-foc are din nou replici pentru ''Rechemare''.
Abilitatea de pe W, ''Devorare'', a lui Tahm Kench are din nou efecte sonore complete.

Skin-uri și Chroma viitoare

Twitch, regele gheții

Mundo, prințul înghețat

Soraka, minunea iernii

Yi, omul de zăpadă

Renekton hextech

Akali de la K-DA (ediția ''Prestigiu'')


Următoarele skin-uri Chroma vor fi lansate de-a lungul acestui patch:

Twitch, regele gheții

Mundo, prințul înghețat

Soraka, minunea iernii

Yi, omul de zăpadă

Graves de iarnă

Malzahar de iarnă

Sivir, furtună de zăpadă

Bard de iarnă

Irelia sabia-de-gheață