LIVE TEXT Romānia - Olanda | Declarată MVP la partida Romānia - Germania, 29-24, meci īn care a reușit o bijuterie de gol, Denisa Dedu a oferit un interviu īnaintea partidei cu Olanda, care se va disputa duminică, īncepānd cu ora 19:00. Denisa a fost inclusă īntr-un clasament al celor mai frumoase goluri din faza preliminară a Europeanului din Franța.

Romānia are cea mai bună poartă la acest Campionat European, iar Denisa a dezvăluit care este motivul real. "Mă bucur să aud lucrul acesta, dar apărarea este pe primul loc. Prestaţia noastră ca şi portari nu ar fi putut fi la asemenea nivel dacă nu am fi avut ajutorul defensivei. Ca să spun aşa, este un ajutor reciproc".

"Avem şi atac, avem şi apărare, jocul nostru este aşa cum ne-am dorit, iar lucrul acesta mă bucură enorm. Īmi doresc īn continuare să fie tot aşa", a mai spus brașoveanca, pentru Prosport.

Denisa a explicat și motivul pentru care se īnțelege atāt de bine cu Yuliya Dumanska. "Este o relaţie specială. Cred că tot timpul relaţia asta īntre portari a fost una mai deosebită. Cu Yuli īncercăm să ne īncurajăm una pe alta tot timpul, să ne completăm şi cred că lucrul acesta s-a văzut".

EHF a dedicat un amplu material celor doi portari ai Romāniei de la Europeanul de handbal feminin din Franţa, Iulia Dumanska şi Denisa Dedu, care au contribuit din plin la cele trei victorii ale "tricolorelor" din grupa D, cu Cehia, Germania şi Norvegia. Denisa a vorbit despre cum se decide titularizarea portarilor īn naționala lui Ambros Martin.

"Decizia aceasta o ia antrenorul cu portarii, Jaume Forte. El ne anunţă īnainte de meci cine va intra prima. Nu ştiu care este strategia, probabil că se gāndesc şi īn funcţie de adversari. Pānă acum am īmpărţit mereu timpii de joc".

"Ne completăm foarte bine. Fiecare cānd intră īncearcă să-şi facă treaba şi să perfomeze la nivel īnalt", a mai spus Denisa.

Denisa Dedu este cea mai tānără debutantă īn naţionala Romāniei. La 17 ani, goalkeeperul juca la Mondialul din Brazilia 2011. "Chiar mă gāndesc la faptul că prima mea convocare la lotul naţional a venit mai devreme să īmplinesc 17 ani. Deşi au trecut atāţia ani, sentimentele mele sunt de fericire cānd fac parte din echpa naţională. Mă bucur mult şi īmi doresc la cāt mai mulţi ani la lot", a continuat portarul lui Siofok.

Pentru Romānia urmează duelul cu Olanda, despre care Denisa spune că are un joc asemănător cu cel al Norvegiei. "Nu ne-am īntālnit pānă acum cu Olanda. Īntr-adevăr este o echipă puternică, a obţinut medalii īn ultimii ani, jocul lor este destul de asemănător cu cel al Norvegiei, īncearcă să practice un joc īn viteză. Dar avem capacitatea de a le face faţă şi a cāştiga īmpotriva lor".

Abbingh, Groot, Polman sau Van der Heijden sunt cele mai periculoase jucătoare. "Toate sunt jucătoare bune. Dar este vorba şi de zi. Vom īncerca să facem o tactică, astfel īncāt să facem faţă tuturor jucătoarelor, nu doar uneia. Vom vedea la meci cum vom reuşi să le anihilăm".

Evident, după cele trei victorii de pănă acum, Romānia este văzută cu șanse mari la o medalie, iar Denisa recunoaște că toate colegele de la națională visează la asta. "Prin evoluţiile noastre şi prin spiritul de echipă, ne face aşa puţin să visăm la medalii şi ne gāndim. Visul nostru este īntr-adevăr acela de a cāştiga o medalie, dar nu trebuie să ne ia minţile, īncă mai avem de jucat nişte meciuri destul de importante. Īmi doresc să le cāştigm, iar atunci, clar, avem şanse mari şi de medalii".

"Aş avea mare nevoie de o bucurie de acest gen. Eu cred că merităm după anumite dezamăgiri să ne bucurăm de munca noastră. Cred că tot timpul am fost destul de aproape, dar ne-a lipsit ceva. Sper ca de data asta să reuşim", a mai spus portărița noastră.