România - Spania 27-25. Naţionala feminină de handbal a României a reuşit o victorie dramatică în faţa Spaniei, cu scorul de 27-25 (10-12), marţi seara, la Nancy, în Grupa principală 2 a Campionatului European - EHF EURO 2018 din Franţa.

Crina Pintea a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului, pivotul naţionalei României marcând 6 goluri şi reuşind să aibă o contribuţie majoră pe ambele faze de joc.

"A fost foarte greu. După cum se vede, nimeni nu e de partea noastră. Astăzi a fost o luptă foarte grea, împotriva arbitrilor, împotriva tuturor. Am început destul de greu, n-a fost un meci uşor. Important e că am luptat până în ultima secundă. Ne bucurăm foarte mult că am câştigat. Suntem mai aproape de visul nostru", a spus Crina Pintea la TVR.

View image on Twitter
View image on Twitter

EHF EURO

@EHFEURO
Crina-Elena Pintea has been outstanding for 🇷🇴 tonight and deserves the Player of the Match award! 🌟 @RFEBalonmano #ESPROU #ehfeuro2018 #guerreras #handballissime

14
8:41 PM - Dec 11, 2018
See EHF EURO's other Tweets
Twitter Ads info and privacy
Pentru România urmează partida decisivă cu Ungaria, ce se va disputa miercuri seară. Elevele lui Ambros Martin au nevoie de cel puțin un egal pentru a fi sigure de calificarea în semifinalele Campioantului European de handbal.

"O să fie un meci foarte, foarte greu cu Ungaria. Începem să ne resetăm, ne odihnim în seara asta, chiar dacă e greu să dormi după un astfel de meci. Mâine trebuie să dăm tot ce avem mai bun", a mai spus Crina Pintea.