Crina Pintea, 28 de ani, pivotul echipei naționale de handbal feminin a României, a semnat, luni, cu formația ungară Gyor ETO, ultima câștigătoare a Ligii Campionilor. Cele două părți ajunseseră la un acord încă din timpul Campionatului European din Franța, acolo unde ”tricolorele” au încheiat pe locul 4. La finalul turneului, Pintea a fost desemnată pivotul competiției.

Pintea va debuta în tricoul noii sale echipe chiar într-un meci cu CSM Bucureşti, pe 26 ianuarie, în Ungaria. La Gyor va juca alături de handbaliste de mare valoare precum Nora Mork, Zsuzsanna Tomori, Amandine Leynaud, Eduarda Amorim sau Nycke Groot.

”Sunt foarte fericit că am ocazia să joc pentru Gyor. Este unul dintre cele mai mari visuri ale mele și acum s-a împlinit. Voi depune eforturi pentru a contribui la succesul echipei cât de mult pot și sper că pot contribui la realizarea obiectivelor comune acum”, a declarat Crina Pintea pentru site-ul oficial al campioanei Ungariei.

”Desigur, sunt puțin cam obosită după Campionatul European care tocmai s-au încheiat, dar abia aștept să mă alătur echipei și să îmbrac tricoul alb-verde. Vreau să înscriu cât mai multe goluri și să ne menținem în elita handbalului feminin”, a mai spus Crina Pintea după ce a semnat contractul cu Gyor.

Vezi imaginea pe Twitter
Vezi imaginea pe Twitter

Seu Esporte
@SeuEsporteBR
💥 É OFICIAL!
Crina Pintea jogará no @audietokc_gyor, a melhor pivô atualmente da europa estará na champions ao lado da brazuca Duda. #hajráEto

1
19:43 - 17 dec. 2018
Vezi celelalte Tweeturi ale utilizatorului Seu Esporte
Informații despre Reclamele Twitter și confidențialitate
”Cred că după o lungă căutare am găsit soluția perfectă. Crina Pintea s-a remarcat la Issy Paris și la echipa națională a României și a avut o performanță fantastică la Campionatul European din Franța”, a afirmat și Csaba Bartha, președintele clubului Gyor ETO.

Înaintea partidei cu Olanda, pentru medaliile de bronz, o echipă formată din experţi şi fani au desemnat-o pe Crina Pintea, uriaşa de 192 cm, drept cel mai bun pivot de la Euro.

Pivotul echipei naţionale a fost transferat de la Issy Paris pentru 50.000 de euro, conform Gsp.