Handbalistele tricolore nu acceptă criticile la adresa lui Ambros Martin. Denisa Dedu consideră că spaniolul are nevoie de timp pentru a aduce României o medalie.


Contestat de foştii selecţioneri, spaniolul Ambros Martin are parte de susţinerea handbalistelor naţionalei, după ce România a încheiat pe locul 4 Campionatul European. Antrenorului i s-a reproşat, printre altele, comunicarea greoaie cu jucătoarele. Tricolorele nu sunt, însă, de acord cu această variantă.

"Toate fetele ştiu engleză. Am auzit şi eu că ar fi unele fete care nu ar înţelege, dar eu vă spun că toate înţelegem; şi atunci când nu înţelegem vorbeşte în spaniolă şi multe fete ştiu spaniola", a dezvăluit Aneta Udriştioiu, de la CSM Bucureşti, completată de Denisa Dedu: "Totuşi, vorbim de un antrenor care are anumită valoare. Totuşi, a câştigat Champions League de atâtea ori, nu ştiu dacă se poate contesta valoarea dânsului. Într-adevăr, am avut anumite lipsuri, dar se pot corecta. Nu poate face magie, aşa, dintr-o dată".

Ambros Martin are în palmares patru trofee Champions League, toate pe banca lui Gyor, şi o Cupă EHF, pe banca lui Itxako. În precedentele patru ediţii de Liga Campionilor, spaniolul a câştigat de fiecare dată premiul de cel mai bun antrenor al competiţiei.