Hellau gayutilor, de doua saptamani m-am apucat de un proiect pe care am vrut neaparat sa il fac pentru a mai "exersa" cunostintele de sourcemod. Toate sistemele mentionate in titlu , adica JOBS/LEVEL/PAYDAY/GETGIFT/STATS sunt facute , codate 99% de MINE , sa lasam acel 1% sistemului de ore de unde m-am inspirat sa leg toata treaba asta la baza de date externa. Sistemul de JOBS a fost terminat destul de rapid dupa parerea mea , parca in 2-3 zile l-am terminat si testat ce trebuia in el, dupa care am stat "degeaba" cateva zile , iar am lucrat la el sa il imbunatatesc etc.etc. si dupa am realizat si celelate sisteme adica de LEVEL , PAYDAY, GETGIFT care din nou sunt sisteme foarte simple si se pot realiza rapid(mai mult imi este lene sa fac acest topic de cat sa le implementez )
Acest micut dar mare proiect a fost foarte bun pentru mine deoarece am folosit cam toate chestiile ce implica sourcemod adica scriptarea , legarea la baza de date , folosirea nativelor pentru a putea implementa functiile si in alte pluginuri (ex. in sistemul de stats), cam tot tot tot ce tine de asta , pentru mine deja a fost usor sa realizez un sistem de genul deoarece este o joaca de copii , cateva variabile care preiau niste valori , cateva verificari daca ai valorile respective si dupa salvarile in baza de date , deci dupa parerea mea este un sistem simplu dar lung ca ai de facut multe verificari ceea ce ocupa 50% din cod. Totul este hard coded , nu stiu daca o sa il fac vreodata cu cvaruri etc. , daca ma decid sa vand sistemele poate atunci dar nu cred.
Tin sa mentionez ca acesta este primul meu proiect asa de mare facut doar de mine de la 0 in sourcemod si ma bucur ca pana acum totul functioneaza cum trebe

Va spun de acum ca acest topic o sa fie unul mai lung deoarece detaliez tot ce trebuie sa stiti despre aceste sisteme si cum puteti sa folositi comenzile! O sa scriu numele sistemului si sub comenzile disponibile si dupa detaliez tot , deci daca nu aveti chef sa cititi parerea mea este ca puteti citii doar comenzile disponibile si dupa descoperiti voi pe server cand va lasa sa le folositi, ce trebuie sa faceti sa le folositi etc. ca daca nu "indepliniti" conditiile din sursa nu va lasa sa le folositi, logic.

Sistem JOBS

Comenzi disponibile:

sm_jobs - afisarea joburilor disponibile si alegerea unui job
sm_accesorii - afisarea accesoriilor disponibile si cumpararea unui accesoriu(ele sunt permanente)
sm_shopdroguri - afisarea drogurilor disponibile si cumpararea unui drog cu droguri
sm_shopmats - afisarea armelor disponibile si cumpararea unei arme cu materiale
sm_getdrugs - comanda pentru a fura droguri , trebuie sa aveti jobul de drog dealer
sm_getmats - comanda pentru a fura materiale, trebuie sa aveti jobul de mats dealer
sm_hack - comanda pentru a fura carduri , trebuie sa aveti jobul de HACKER
sm_skill - afisarea SKILL-urilor de la job-urile disponibile (skill mai mare = avantaje mai multe)
sm_droguri - afisare in chat cate droguri ai
sm_materiale - afisare in chat cate materiale ai
sm_carduri - afisare in chat cate carduri ai
sm_shopcard - shop pentru a folosii cardurile furate, schimbati cardurile in credite shop.

sm_jobs

De aici va puteti alege unul dintre joburile disponibile: Drug Dealer, Mats Dealer, Bodyguard, Hacker
- Drug Dealer: trebuie sa fure droguri cu comanda sm_getdrugs din spawn-ul gardienilor , cu aceste droguri isi poate cumpara diferite droguri din sm_shopdroguri care ofera diferite avantaje. In zilele speciale nu se pot fura droguri (la FreeDay si GodModeDay se pot fura droguri)
- Mats Dealer: trebuie sa isi procure materiale cu comanda sm_getmats , asta o face daca are o arma valida in mana (inafara de knife) si nu este o zi speciala (inafara de FreeDay si GodMode). Materialele pot fi cheltuite in sm_shopmats de unde va puteti procura diferite arme pentru diferite sume de materiale
- Bodyguard: trebuie sa faca killuri pe gardieni , cu cat avanseaza in skill cu atat o sa dea mai mult DAMAGE , mai multa REGENERARE DE HP SI AP si la SKILL maxim o sa aiba NO FALL DAMAGE(adica cand picati de undeva nu va luati damage)
- Hacker: cu comanda sm_hack trebuie sa "spargeti carduri" intr-un anumit timp , trei carduri in 20 de secunde la cel mai mic skill, o sa va apara pe ecran ce trebuie sa faceti , trebuie sa scrieti un cod in chat dupa altul si dupa din nou altul in total de 3 ori. Din sm_shopcard va puteti schimba cardurile furate in credite SHOP. Cu cat aveti skill mai mare cu atat timpul in care trebuie sa faceti cardurile o sa fie mai mare.

sm_accesorii

Din sm_accesorii va puteti cumpara diferite accesorii pentru job-uri care va ofera diferite avantaje , cerintele nu sunt in credite sau printr-o valoare ce o puteti obtine din credite etc. Shop-ul se bazeaza pe activitatea voastra , ore jucate , skill facut pe un job etc.

- Rucsac: ca sa va cumparati un rucsac aveti nevoie de SKILL LEVEL 3 pe Drug Dealer + SKILL LEVEL 3 pe MATS DEALER + 50 de ore jucate pe server (in !stats).
Un rucsac va permite sa depozitati cu 200 mai multe materiale/droguri/carduri decat valoarea default adica 200. Deci daca detineti un rucsac puteti sa treceti de limita de 200 de carduri/materiale/droguri si sa ajungeti la 400 cu ele.
- Pumnal: ca sa va cumparati un pumnal aveti nevoie de SKILL LEVEL 3 pe BODYGUARD si de 80 de ore jucate pe server (in !stats).
Cu un PUMNAL primiti +5 DAMAGE la BodyGuard pe diferite SKILL LEVEL (ex. la Level 1 Bodyguard ai 15 damage cu pumnal o sa ai 20 , la SKILL LEVEL 4 ai 30 cu pumnalu o sa ai 35)
- Manusa: ca sa va cumparati o manusa trebuie sa aveti SKILL LEVEL 3 pe HACKER si 70 de ore jucat pe server (in !stats).
Manusa va ofera +2 secunde la completarea unui "sm_hack" , adica +2 secunde timp ca sa furati carduri de la job-ul de HACKER (de ex. aveti skill level 3 si 22 de secunde timp sa furati cele 3 carduri, cu manusa o sa aveti 24 de secunde ca sa furati cele 3 carduri si tot asa la skill-urile mai mari).
Manusa va mai ofera si posibilitatea sa furati mai multe carduri la jobul de HACKER. Fara manusa de ex. la SKILL LEVEL 4 pe HACKER furati 7 sau 8 carduri si cu manusa furati 10 sau 11 carduri.
- Zaruri: ca sa va cumparati zaruri trebuie sa aveti 30 de ore jucat pe server (in !stats).
Momentan functia pentru zaruri nu este facuta, trebuie sa ma gandesc ce o sa fac cu ele sau ce sistem creez pe baza lor. Pana atunci le puteti doar cumpara si atat

sm_getdrugs

- cu comanda sm_getdrugs puteti sa furati droguri daca indepliniti conditiile urmatoare:
1. Daca aveti jobul de Drug Dealer
2. Daca sunteti la echipa PRIZONIERILOR
3. Daca nu este o zi speciala (la FreeDay si GodModeDay puteti sa furati droguri , la restul day-urilor nu o sa puteti)
4. Daca sunteti in zona din care puteti fura DROGURI adica in BAZA GARDIENILOR o sa vedeti un PATRAT VERDE in care trebuie sa intrati si doar acolo puteti sa folositi comanda sm_getdrugs !
5. Sa nu fii la suma maxima detinuta , 200 fara rucsac , 400 cu rucsac !
- droguri puteti sa furati doar o data pe runda
- daca aveti RUCSAC puteti sa depozitati 400 de droguri nu doar 200
- suma de droguri furate difera de la ce skill aveti pe job-ul vostru: La SKILL 1 furati intre 5-10 droguri , la SKILL 2 furati intre 10-20 droguri , la SKILL 3 furati intre 20-30 droguri, la SKILL 4 furati intre 30-40 de droguri, la SKILL 5 furati intre 40-60 de droguri, la SKILL MAX furati intre 50-65 de droguri
- in caz ca furati droguri si depasiti limita de 200 (fara rucsac) sau 400 (cu rucsac) atunci o sa se seteze automat pe limita valoarea adica 200 sau 400
- daca furati runda respectiva nu mai puteti schimba job-ul


sm_getmats
- cu comanda sm_getmats puteti sa furati materiale daca indepliniti conditiile urmatoare:
1. Daca aveti jobul de Mats Dealer
2. Daca sunteti la echipa PRIZONIERILOR
3. Daca nu este o zi speciala (la FreeDay si GodModeDay puteti sa furati materiale , la restul day-urilor nu o sa puteti)
4. Sa aveti o arma valida in mana (inafara de knife) de ex. daca aveti doua arme, o arma gen AK si un PISTOL o sa va distruga arma mai mare adica AK
5. Sa nu fii la suma maxima detinuta , 200 fara rucsac, 400 cu rucsac!
- puteti sa luati materiale doar o data pe runda
- daca aveti RUCSAC puteti sa depozitati 400 de materiale nu doar 200
- suma de materiale furate difera de skill-ul pe care il detineti pe acest job: La SKILL 1 furati intre 5-10 materiale , la SKILL 2 furati intre 10-20 materiale , la SKILL 3 furati intre 20-30 materiale, la SKILL 4 furati intre 30-40 de materiale, la SKILL 5 furati intre 40-60 de materiale, la SKILL MAX furati intre 50-65 de materiale
- in caz ca furati materiale si depasiti limita de 200 (fara rucsac) sau 400 (cu rucsac) atunci o sa se seteze automat pe limita valoarea adiac 200 sau 400
- daca furati runda respectiva nu mai puteti schimba job-ul


sm_hack
- cu comanda sm_hack puteti sa furati carduri daca indepliniti condtiile urmatoare:
1. Daca aveti jobul de Hacker
2. Puteti folosii comanda la orice echipa
3. Sa nu fii la suma maxima detinuta , 200 fara rucsac, 400 cu rucsac!
- puteti sa furati o data pe runda carduri
- oricand puteti sa furati carduri nu conteaza de ce zi este
- in caz ca furati materiale si depasiti limita de 200 (fara rucsac) sau 400 (cu rucsac) atunci o sa se seteze automat pe limita valoarea adiac 200 sau 400
- suma de carduri furate difera , timpul in care trebuie sa completati cerinta pentru cardurile furate depinde de skill-ul vostru si daca detineti manusa:
La Skill 1 aveti timp 20 de secunde sa furati carduri si furati 1 sau 2 carduri , La SKILL 2 aveti timp 21 de secunde sa furati carduri si furati 2 sau 4 carduri, la SKILL 3 aveti timp 22 de secunde sa furati carduri si furati intre 5 si 6 carduri , la SKILL 4 aveti timp 24 de secunde sa furati carduri si furati intre 7 si 8 carduri , la SKILL 5 aveti timp 26 de secunde sa furati carduri si furati intre 9 si 10 carduri , la SKILL MAX aveti timp 28 de secunde sa furati carduri si furati intre 11 si 13 carduri.
- Manusa va adauga +2 secunde la timpul de furat la orice skill si +3 la cardurile furate la orice skill (ex. aveti 21 de secunde de furat cu manusa o sa aveti 23 , aveti valoarea intre 6-8 carduri furate cu manusa o sa aveti 9-11)
- daca furati runda respectiva nu mai puteti schimba job-ul

sm_shopdroguri
- de aici va puteti cumpara droguri cu drogurile furate de la job-ul de Drug Dealer
- puteti sa cumparati droguri o data pe runda
- daca cumparati un droguri runda respectiva nu mai puteti sa furati sau sa schimbati job-ul
- puteti cumpara:
LSD - Speed Marit (30 Droguri)
Ecstasy - Gravity Scazut (40 Droguri)
Ketamina - Damage Marit (60 Droguri)
Krokodil - Bullet-Proof (90 Droguri) - efectul tine 20 de secunde


sm_shopmats
- de aici va puteti cumpara arme cu materialele facute din job-ul de Mats Dealer
- puteti sa cumparati o arma o data pe runda
- daca cumparati o arma runda respectiva nu mai puteti sa furati sau sa sa va schimbati job-ul
- in zile SPECIALE nu puteti cumpara arme (inafara de FreeDay)
- puteti cumpara:
USP (30 Materiale)
Mac-10 (40 Materiale)
Zeus (50 Materiale)
Deagle (60 Materiale)
Scout (100 Materiale)
AK47 (150 Materiale)


sm_shopcard
- cu sm_shopcard va puteti schimba cardurile furate in credite SHOP
- trebuie sa aveti job-ul de hacker ca sa puteti schimba carduri
- puteti schimba:
1 Card 500 Credite Shop
5 Card 2500 Credite Shop
10 Card 5000 Credite Shop
50 Card 25000 Credite Shop
100 Card 50000 Credite Shop

sm_skill
- afiseaza skill-urile facute pe job-uri
- avantajele la fiecare SKILL sper ca le-am detaliat mai sus ,daca aveti nevoie de mai multe informatii scrieti in topic
- la bodyguard detaliez din nou , la restul aveti sus ce va da in plus fiecare SKILL
- Bodyguard SKILL 1 primeste +15 damage , +5 regenerare HP SI AP pe killdupa cu fiecare SKILL UP (adica skill 2 ,3,4,5,max) primeste inca +5 damage si +5 regenerare HP SI AP (adica la skill 2 o sa aiba +20 damage si +10 regenerare HP SI AP pe kill). La SKILL LEVEL 5 si SKILL MAX primeste in plus NO FALL DAMAGE(adica daca picati de undeva nu o sa primiti DAMAGE

sm_droguri
- afiseaza in chat cate droguri aveti

sm_materiale
- afiseaza in chat cate materiale aveti

sm_carduri
- afiseaza in chat cate carduri aveti


SPER CA NU AM UITAT SI ALTE CHESTII CE ERAU DE MENTIONAT LA ACEST SISTEM !!!! DAR ORICUM MAI DESCOPERITI VOI PE PARCURS !!! ORICE BUG DESCOPERITI LA ACEST SISTEM VA ROG SA RAPORTATI CAT MAI USOR , MOMENTAN O SA FIE DOAR IN TESTARI BAGAT PE SERVER SA STIU CA TOTUL FUNCTIONEAZA BINE !!!! Ex. DACA VA LASA SA LUATI GETMATS/DROGURI ETC DE MAI MULTE ORI PE RUNDA SAU DEPISATI VRUN BUG CARE PERMITE CHESTIA ASTA RAPORTATI CAT MAI RAPID. DACA NU VA DA BINE DROGURILE SAU DACA VA LASA SA CUMPARATI DE MAI MULTE ORI , DACA NU APARE ZONA DE LA DROGURI IN CT BASE SA PUTETI FURA DROGURI , SAU DACA CUMPARATI SI NU VA SCADE DIN DROGURI/MATERIALE/ETC. SAU ORICE ALT BUG DEPISTATI SA RAPORTATI CAT MAI RAPID!!!!!!!!

Sistem Level+PayDay+GetGift

Comenzi disponibile:

sm_buylevel - daca aveti punctele necesare de respect puteti sa cumparati un LEVEL UP
sm_level - afisare ce level ai si cate puncte de respect iti mai trebuie pentru un LEVEL UP
sm_getgift - cu comanda asta va puteti lua gift-ul zilnic la ora 18:00

Sistem Level+PayDay

- in fiecare ora fixa (ex. 13:00/14:00 etc.etc.) primiti PAYDAY care consta in : 1 punct de respect si random intre 100 si 1000 de credite in shop
- din !getgift aveti sansa sa primiti si puncte de respect
- punctele de respect le puteti folosii sa va cumparati LEVEL cu !buylevel
- LEVEL-ul vostru o sa fie afisat mereu in TAB la MVP si SCORE
- aveti diferite cerinte de respect pe diferite levele:
Intre LEVEL 1 si 5 aveti nevoie pentru un LEVEL UP de 2 puncte de respect (de la lvl 1 la 2 aveti nevoie de 2 puncte , de la 2 la 3 tot de 2 puncte si tot asa)
Intre LEVEL 5 si 15 aveti nevoie pentru un LEVEL UP de 3 puncte de respect
Intre LEVEL 15 si 30 aveti nevoie pentru un LEVEL UP de 4 puncte de respect
Intre LEVEL 30 si 45 aveti nevoie pentru un LEVEL UP de 5 puncte de repsect
Intre LEVEL 45 si 60 aveti nevoie pentru un LEVEL UP de 6 puncte de respect
De la LEVEL 60 in sus aveti nevoie mereu pentru un LEVEL UP de 8 puncte de respect

Sistem GetGift

- in fiecare zi puteti sa folositi comanda !getgift o singura data la ora 18:00 , zilnic aveti un singur !getgift asta inseamna daca intr-o zi nu luati getgift si a doua zi folositi comanda la ora 17:00 , atunci la 18:00 o sa puteti sa folositi din nou comanda si dupa din nou urmatoarea zi la ora 18:00
- la prima intrare pe server puteti sa folositi !getgift instant
- exista 5 random !getgifturi ce va poate pica
1. Contine intre 5-20 droguri , intre 1000-2000 credite shop , intre 1-4 respect point
2. Contine intre 5-20 materiale , intre 1000-2000 credite shop , intre 1-4 respect point
3. Contine intre 5-20 carduri , intre 1000-2000 credite shop , intre 1-4 respect point
4. Contine intre 5-20 droguri+carduri+materiale , intre 1000-2000 credite shop , intre 1-4 respect point
5. JACKPOT !!! Contine intre 15-35 droguri+carduri+materiale , intre 2000-3000 credite shop , intre 2-6 respect point

Daca nu va da din ora in ora PAYDAY , daca nu puteti lua la 18:00 getgift sau orice BUG INTAMPINATI AICI VA ROG SA RAPORTATI CAT MAI RAPID!

Sistem Stats

Comenzi disponibile:

sm_stats - afisare stats-ul tau
sm_stats <nume> - afisare stats player respectiv

- in sistemul de l-am creat in ultimul update (acesta de stats) am adaugat si diferite afisari , cate materiale,carduri,droguri aveti , payday si getgift luate , ce job actual aveti , ce level aveti etc. scrieti sm_stats si puteti vedea !


Toate comenzile de mai sus cu SM_ merg si in chat cu ! (ex. !jobs etc.)!!
Astept pareri despre aceste sisteme si daca depistati orice fel de bug legat de aceste sisteme va rog sa raportati cat mai rapid !!!!!!!!!!!!


Ps.: In sfarsit am terminat si asta , imi era o lene sa fac topicul asta.. mai bine lucram la sisteme de cat sa fac acest topic dar a fost necesar ca sa va informez cu tot ce am creat Pup dragutilor