Am mai facut un micut sistem din lista mea de TO DO pentru server-ul de JBGO si am facut update la pluginul de minge (in mare parte rescris unde avea rost) si am implementat niste functii noi , le gasiti mai jos
De acum o sa fie mai fain sa va jucati football pe mape.

UPDATE 03/27/2019

◆ Am adaugat la minge un "trail" albastru care il urmareste dupa ce sutati (dupa sut daca luati mingea trailu ramane pana ramane mingea intr-o pozitie)
◆ Am creat sistem de "SCOR" (cititi mai jos)
◆ Am creat sistem de "porti" cu detectare , cand intra mingea intr-o poarta este detectata si se executa urmatoarele chestii:
-- Mingea se respawneaza in MIJLOC (sau unde are ea spawn-ul default)
-- Se aude un sunet de "GOOOOL"
-- Afiseaza o poza pe ecran ( https://i.imgur.com/coRCOAM.jpg ) , afiseaza SCORUL in CHAT cat si in MIJLOC (https://i.imgur.com/coRCOAM.jpg)
-- MEREU poarta ROSIE este in DREAPTA si poarta ALBASTRA este in STANGA dupa cum intrati pe teren , asta poate sa difere si de la mapa , eu asa am facut cum intrii pe teren asa sunt si portile , in stanga este poarta ALBASTRA si in dreapta poarta ROSIE( adica daca mingea intra in poarta din STANGA adica poarta ALBASTRA atunci echipa ROSIE primeste +1 punct la gol , daca mingea intra in poarta din DREAPTA adica poarta ROSIE atunci echipa ALBASTRA primeste +1 punct la gol)
◆ Am adaugat si o comanda de resetare GOLURI (scor de la GOL) care poate fi folosita doar de catre SIMON , comenzile de resetare goluri sunt: !rrgol sau !resetgol (sau in consola sm_rrgol sau sm_resetgol)
◆ M-am gandit si la jucatorii de pe server mai ales la cei care sunt in viata si nu vor sa fie deranjati de sunetele de la FOOTBALL si de poza care apare pe ecran sau de mesajul afisat in chat si in mijloc si de asta am implementat o functie ca toate efectele de mai sus(inafara de trailu de la minge) sa va fie afisate doar cand sunteti in zona de FOOTBALL(adica pe teren sau unde sunt scaune pe langa teren si acolo) sau cand sunteti MORTI

PS.: Pe mapele unde nu exista football (sau porti) nu am spawnat minge , este o mapa cu mario unde mingea trece prin terenul de football si nici acolo nu am spawnat minge , in rest unde exista teren de football sau doua porti pentru a juca football este si minge si functioneaza si sistemul



Testati va rog daca totul functioneaza corect , daca totul se afiseaza corect (cand sunteti in zona sau cand sunteti morti) si daca nu exista buguri la ce a fost implementat nou , orice bug detectati la sistemul de minge va rog sa raportati cat mai repede ! Atentie daca sutati mingea si intra in poarta dar voi NU sunteti in zona de FOOTBALL scorul tot o sa se puna ca +1 dar nu o sa vedeti efectele de afisare chat/mijloc , poza pe ecran si sunetul
Si puteti sa lasati si mesaj daca va place sau nu cum este sistemul de minge acum


Ps.: Fememe ca sistemul asta a fost o bataie de cap mai mult , m-am chinuit destul de mult timp sa reusesc sa fac ca mingea sa fie detectata(aproape 3 sapt cand aveam chef sa lucrez la sistem,nu nonstop) si dupa pana am facut toate spawnurile pe toate mapele iar a fost o treaba de aproape 3 ore