Folosind acest tutorial, veti instala un server de Counter Strike 1.6 pentru windows folosind metoda noua, prin SteamCMD, varianta cu hldsupdatetool.bin nu mai este suportata de valve.

Acest tutorial a fost modificat in data de 06.08.2014 deoarece in urma unui update facut de valve instalarea in modul anonim se lovea de eroarea " "Error! App '90' state is 0x6 after update job". Momentan nu exista o solutie oficiala pt instalarea serverului, probabil ca in scurt timp se va rezolva, insa pana atunci eu am descoperit o metoda prin care se poate ocoli eroarea, insa pentru a face asta aveti nevoie de un cont valid de steam. Instaland serverul in modul anonim, va descarca anumite fisiere, dar cea mai mare parte a fisierelor le va descarca dupa ce rulati comanda logati cu contul vostru, deci anonim anumite fisiere, iar logati alte fisiere, astfel incat veti avea serverul descarcat complet. Urmati tutorialul meu fara a omite niciun pas si veti reusi instalarea.

Tutorialul pentru linux il gasiti la adresa: http://forum.fioriginal.ro/tutoriale...ntos-t770.html

[/b][/size]
Acesta este un tutorial prin care va puteti face un server de Counter Strike versiunea 1.6 pe sistemele de operare Windows indiferent de versiune . Serverul va fi atat steam cat si non steam, va functiona atat pe protocolul vechi 47 cat si pe cel nou, 48. Va folosi amxmodx si dproto.
De ce aveti nevoie pentru a avea propriu server de cs 1.6 :
- Un calculator cu sistem de operare windows pe el ( Windows 7 in cazul meu )
- Permisiuni de administrator
- Ip public, sau port forwarding din router catre ip-ul dvs local.
*Nu trebuie sa aveti un calculator foarte performant pentru a hosta un server de cs, orice sistem de la pentium 4 in sus si cu cel putin 512 Mb ram este suficient.
Daca indepliniti toate conditiile de mai sus, putem incepe instalarea.

Pasul 1: Crearea folderului in care v-om instala serverul

In partitia C: dam click dreapta si selectam "New folder", caruia ii punem numele "steamcmd".

Pasul 2: Descarcarea fisierului de baza

Descarcam fisierul: http://media.steampowered.com/installer/steamcmd.zip si il dezarhivam in folderul "steamcmd".