Numele Cartii: Vânătorii de zmeie
Autor: Khaled Hosseini
Scurta Descriere:
Cartea Vanatorii de zmeie (“The Kite Runners”) este romanul de debut (2003) al afganului-american Khaled Hosseini, nascut in Kabul, de profesie medic, acum oficial al Inaltei Comisii pentru Refugiati a ONU. O carte extrem de emotionanta (dar nu lacrimogena) despre prietenia a doi baieti – Amir si Hassan, fiul stapanului si fiul servitorului, de etnii si religii diferite, intr-o tara sfasiata de situatia politica instabila. Prima parte a romanului este intoarcerea in trecut, prin labirintul amintirilor lui Amir, acum ajuns la maturitate si stabilit in Statele Unite.

Fragment din roman:

"Aruncam din cand in cand niste ocheade furisate spre Baba, care statea langa Rahim Khan, pe acoperis, si ma intrebam ce gandeste. Oare ma incuraja? Sau o parte din el se bucura sa ma vada dand gres? Asta era treaba cu inaltatul zmeielor: mintea iti aluneca odata cu zmeul.
Zmeiele incepeau sa cada pretutindeni, iar eu inca mai zburam. Mai zburam! Ochii mi se tot indreptau spre Baba, infofolit in puloverul lui gros de lana. Era oare surprins ca rezistasem atat de mult? Daca nu-ti tii ochii pe cer, n-o sa mai rezisti mult! Mi-am intors repede privirea inapoi spre cer. Un zmeu rosu se apropia cu viteza de mine — si l-am prins la timp. M-am incurcat un pic in sforile lui si am sfarsit biruindu-l, cand si-a pierdut rabdarea si a incercat sa ma taie de jos.
In susul si-n josul strazilor, vanatorii de zmeie se intorceau triumfatori, tinand cat mai sus zmeiele capturate. Se laudau in fata parintilor si a prietenilor. Dar toti stiau ca partea cea mai buna abia acum urmeaza. Premiul cel mai mare dintre toate inca mai zbura. Am taiat un alt zmeu, de un galben stralucitor, cu o coada rasucita, alba. Asta m-a costat inca o taietura la degetul aratator, iar sangele mi se prelingea in palma. I-am dat lui Hassan sa tina sfoara si am supt sangele din deget, apoi mi-am sters mana pe blugi.
Dupa o alta ora, numarul de zmeie „supravietuitoare" scazuse dramatic, de la vreo cincizeci la douasprezece. Al meu era unul dintre ele. Ajunsesem printre ultimii doisprezece. Stiam ca partea asta a campionatului avea sa mai dureze o vreme, pentru ca tipii care rezistasera pana acum erau buni — si nu ar fi cazut in capcana unor smecherii simple, ca cea a ridicarii si a coborarii bruste a zmeului, trucul preferat al lui Hassan. "
Poza Coperta:
Gen: Drama
Nota: 10
Citeste Online: https://pdfslide.net/documents/24393...-de-zmeie.html