Quote Originally Posted by Khajiit View Post
Parerea mea:

1.
Nu stiu cum poti contoriza tu care, cum si cand evadeaza ca sa poti sanctiona.
Daca evadezi si esti prins de gardian, chiar daca nu avem day, nu e normal sa te omoare sau sa te trimita in cusca? Adica, in realitate cum ar fi?
Eu unul daca vad un evadat fie il omor, fie dau damage sa stea nemiscat, fie il trimit in cusca. Depinde de ce day urmeaza si depinde de actiunile evadatului, daca el vine periculos spre mine, logic si de drept este sa-l ucid.
Deci, la prima, nu prea ai cum sa bagi reguli ca sa se trimita evadatul in cusca fortat sau sa stam sa veghem care evadeaza si etc.
Mai bine e free la chestia asta, ca atunci cand evadezi iti asumi ca te poate prinde si ca poate nu te prinde si ii omori inainte de day.
Daca tu ii omori inainte de day, de ce sa nu primesti si tu SLAY ca ai ucis inainte?
E cu dus si intors, sper sa ma intelegi.

2. Inainte asa era, numarai secunde pana la comanda, asteptai. Eu unul asta fac, unii nu o fac si trag aiurea, daca bagam regula iar o sa zboare comenzile de slay, kick si reclamatii... deci nici aici nu cred ca sunt sanse prea mari, pentru ca duce la un conflict sigur.

3.
Avem in regulament, la DAYS - FREEDAY urmatoarea fraza:
Warning:
Este un Day in care Echipa Terro(Prizonieri) primeste zi libera, insemanand ca au libertatea sa faca ce vor.
Echipa CT(Gardieni) poate impune restrictii la HP/ arme/ alte zone. Nu au voie sa interzica prizonierilor sa iasa din celule.
La finalul rundei( 07:00 ) Echipa Terro(Prizonieri) este ucisa.
*Aceste reguli se aplica si in cazul in care jucatorul primeste Freeday.

Deci, un player cu freeday poate avea restrictii la arme daca asta vrea SIMON ca sa-si protejeze runda, acum ca iei tu arma pe sanky, e partea doua.
Deci punctul 3 e rezolvat, doar ca nu prea se stie ca ai voie sa opresti freeday sa ia arme. Cum am mai spus, depinde de autoritatea simonului.

4. La 7:00 expira FD, cum e mentionata mai sus regula. Deci, aici nu stiu daca putem impune ceva anume, pentru ca din nou nu cred ca ai cum sa controlezi mereu situatia, in general la 7:00 cand simon zice sa vii la DAY, apai trebuie sa o faci.
Daca nu e 7:00 si mai sunt 2 jucatori, adica tu si un FREEDAY, e de bun simt sa participi la day ca sa se termine.
Sunt asa, reguli nescrise, pentru ca...plm asa trebuie.
In trafic, legea spune ca ai prioritate daca esti pe drum cu prioritate si ai un om care de pe o strada vrea sa intre pe sensul tau de drum, dar uneori il lasi sa treaca, din spirit civic si alte cacaturi dragute si stufoase, dar nu esti obligat...
Deci, mna. du-te, vino.

5.
Pai avem deja regula de DAMAGE boss:
DAMAGE
Echipa CT(Gardieni) nu are dreptul sa faca damage unui prizonier fara motiv.
Sanctiune:
  • Damage din greseala ( maxim 2 jucatori afectati) iertare.
  • Damage intentionat /slay
  • Damage intentionat si multiplu( aruncat cu he, tras cu arma aiurea) /t

Warning: Echipa CT(Gardieni) are dreptul de a trage focuri de avertizare catre prizonieri sau chiar in prizonieri.
Regula pentru damage se aplica in conditia in care viata sau day-ul prezent nu sunt puse in pericol.
Exemplu: Prizonierul se abate de la comanda data de SIMON, tenativa de evadare, tentativa de omor jucator de la Gardieni, tentativa de omor jucator/ jucatori de la Terro( apasat butoane la custi, ca la jail_pyramid). IN ACEST CAZ GARDIENII POT FACE DAMAGE de atentionare sau chiar KILL.


am facut size la cuvant.
Daca tu dai tu he in gardian, iti asumi riscul de a fi ucis pentru ca ai dat damage si ai incercat sa ucizi, dar acum uneori simon/ ct te iarta si te lasa sa joci, oferindu-ti cateva gloante drept avertisment..

Repet, asta e asa la mica intelegere, chiar nu cred ca merge bagat regulament chiar asa riguros.
S-a propus sa "controlam" unele comenzi ale simonului si mi-am luat pule-n gura ca stric eu atmosfera de pe JB si k nu mai ie lafhel, gandeste-te la reactia veteranilor daca incercam sa aducem in subiect de dezbatere aceste propuneri...

O initiativa foarte buna, am avut topicul deschis de discutii pe baza de regulament, dar lumea nu s-a inghesuit. Apreciez, oricum, intentia.

La partea cu ADDONS, imi e indiferent, propunerile alea sa le ia in calcul TheLord ca el umbla pe acolo.

pwp
Pentru prima parte a topicului ai primit raspuns de la Khajiit.

Pentru restu:

Pe lângă regulament mai sunt și alte detalii
1.sa fie mărit la 40 dmgul de la night day, 15 dmg e prea puțin avand in vedere ca unii mai au de ex si drujba
2.optiunea de a cumpăra fd sa fie bagata iar in shop cu un cooldown de 5 runde, totuși freedayul e o achiziție bună + ca acum creatorii nu mai pot da dolari la t
3.sa se mărească dmgul la cutitul vip, sau alte beneficii, deoarece nu e prea avantajos
4. Sa ai meniul de shop si la fd, de ex eu iau harry si iti dau cu el si tu nu poți lua gl infinite etc din shop, deci cam naspa pt ct
5.la spartan day sa de dea 200 hp playerilor fără vip de la ct, e mai ok asa
6.aici nu sunt sigur dar dacă nu e, sa se bage open la tero si la 7:00
7.Idee de day:gravity day, pe scurt la tot sv gravitate mare cât sa nu poată sări prea mult, 1000 sau 1000 si cv si sa se facă day normal sau ma rog completați voi
8. Sa se bage o comanda(daca nu e deja) /tips unde sa explixe comenzile de pe srv (gen /hats /knifeshop /lr)
Cam atat, poate mai sunt da nu îmi vin acum in minte
1. A facut skill deja modificari la damage si acum este mai okay.
2. Abea a fost scoasa, nu cred ca va lipseste optiunea asta atata timp cat puteti lua din LR si se da din cand in cand random runda de FD. Dupa iar se ajunge sa stricati day-ul cu FD din shop si nu isi mai are rostul. Dar totusi ne mai gandim la asta si ramane de vazut.
3. Am marit acum damage la acel cutit, de acum da damage cat SABIA LASER, din cauza beneficiilor pe care le ofera in + pretul ramane tot de 40 de dolari si nu il scadem la 35 ca sabia laser.
4. Cred ca a facut si aici modificari skill si acum este ok.
5. Au fost facute modificari si la spartan in ultimele update-uri, mergeti in topic si puteti sa vedeti ce s-a modificat.
6. Deja este de mult.
7. Nu cred ca isi are rostul , ideea asa nu imi place, daca dezvoltai si veneai cu o idee mai bunoaca da. CChestia asta ar merge bagata si la provocari day ca toti sa aiba gravity, dar mai ramane de vazut.
8. Aici o sa vedem daca facem o comanda, mai bine /help si cu toate info necesare. Dar si asa deja aveti mesajele din chat care va invata 80% din comenzi + reguli principale.

Sper ca s-a lamurit tot in acest topic.
T/C