Nu te inregistra daca esti idiot sau agramat!


AlphaCS.RO[ORIGINAL GAMING]


Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: intrebari de oc

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    User Info Menu

    intrebari de oc

    ryzen 5 2500u
    Am incercat sa limitez frecventa procesorului din power plan,l-am setat la cat vreau si plm,dar procesorul tot isi face auto-overclock si ma supara fiindca vreau sa primeasca mai multa putere igpu-ul
    Am incercat sa cresc tdp-ul la 25 de la 15,dar isi face si mai mult overclock al drq el (a crescut pana la 4 ghz pe toate coreurile,a atins 90 C si mi-a pus laptopul pe sleep)
    ceva metode sa-i dezactivez overclockul automat daca stiti

    @xeleron

  2. #2

    User Info Menu

    Acel U din denumire vine de la Ultra-Low-Voltage, aceste procesoare au un TDP de 15-17W si racirea lor prin design este foarte slaba, prin urmare nu sunt facute pentru OC. Reseteaza bios la setarile stock si lasa-l asa. Instaleaza driverul pentru chipset: https://www.amd.com/en/products/chipsets-am4 si seteaza Ryzen Balanced la power plan-uri. (https://www.legitreviews.com/wp-cont...power-plan.png)

    Alte griji nu trebuie sa iti faci.
    Last edited by xeleron; 29-04-20 at 19:55.

  3. #3

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by xeleron View Post
    Acel U din denumire vine de la Ultra-Low-Voltage, aceste procesoare au un TDP de 15-17W si racirea lor prin design este foarte slaba, prin urmare nu sunt facute pentru OC. Reseteaza bios la setarile stock si lasa-l asa. Instaleaza driverul pentru chipset: https://www.amd.com/en/products/chipsets-am4 si seteaza Ryzen Balanced la power plan-uri. (https://www.legitreviews.com/wp-cont...power-plan.png)

    Alte griji nu trebuie sa iti faci.
    Credeam ca acel U din nume vine de la ultraportabil.
    Biosul este la setarile stock (mai putin cele pentru advanced touchpad si function keys) (overclockul este facut dintr-o aplicatie facuta special pentru acest procesor)
    Am deja cel mai nou driver instalat.
    Nu am niciun Ryzen Balanced in power plan-uri,dar am setat planul "Balanced" oferit de windows fiindca ma gandesc ca fac acelasi lucru.

    Totusi,eu nu am treaba cu overclockul,eu am treaba cu acel precision boost oferit de tehnologia SenseMI a procesorului care ii creste frecventa procesorului. (procesorul sta sub 50% in jocurile pe care le joc eu,asa ca as dori sa nu mai creasca procesorul frecventa pentru a primi mai multa putere integrata)

  4. #4

    User Info Menu

    Ce spui tu acolo in legatura cu Precision boost-ul, nu prea are sens si este practic imposibil, tehnologia face exact ce trebuie, poti oricand sa ii dai disable din BIOS. Chip-ul grafic integrat n-are nici o treaba, atat poate, atat face.

    Iar acel Ryzen Balanced nu este aceelasi lucru cu power plan-ul default de la Windows, asa ca, ori n-ai instalat ce trebuie, ori ai o problema cu power plan-urile.
    Last edited by xeleron; 30-04-20 at 19:29.

  5. #5

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by xeleron View Post
    Ce spui tu acolo in legatura cu Precision boost-ul, nu prea are sens si este practic imposibil, tehnologia face exact ce trebuie, poti oricand sa ii dai disable din BIOS. Chip-ul grafic integrat n-are nici o treaba, atat poate, atat face.

    Iar acel Ryzen Balanced nu este aceelasi lucru cu power plan-ul default de la Windows, asa ca, ori n-ai instalat ce trebuie, ori ai o problema cu power plan-urile.
    In bios am pentru procesor doar optiunile de virtualization (sau ceva de genu) ,nimic de precision boost.
    Precisoon boostul vreau sa-l opresc pentru a bloca frecventa procesorului sa maresc puterea primita de integrata (ca sa fie mai jucabile jocurile gpu intensive)
    Din cate stiu,precision boostul face overclock in functie de temperatura si utilizare,nu are utilizare prea mare procesorul,dar totusi isi face overclock fiindca are temperaturi bune (in jur de 60 °C in full load,cu pasta termo conductoare stock si un cooler de buget (100 de lei cred ca am dat pe el))
    La power planuri chiar nu am umblat,am doar balancedul de la windows,cel de la razer cortex si cel facut de mine in incercarea de a limita frecventa procesorului (am vazut ca altora le merge,idk de ce nu-mi merge si mie)
    Biosul este foarte slab totusi,in cea mai recenta versiune a disparut si supportul pentru advanced touchpad (trebuie sa-i fac downgrade,ca mai mult a luat decat mi-a dat aceasta versiune) + nu exista optiuni nici pentru igpu,nici pentru cpu (mai putin cele de virtualization)

    Intr-un experiment de-al meu cu tdp-ul,am descoperit ceva interesant totusi,am crescut tdp-ul de la 15w la 20w si mi-a rezultat performanta mai buna (normal) dar si temperaturi mai mici (asta este anormal,din punctul meu de vedere)

  6. #6

    User Info Menu

    Nu este deloc anormal, 2500U il poti gasi si la 15W cat si la 25W, exemplul de mai sus era doar un target. Ti-am spus cum sta treaba cu Precision Boost, lasa-l asa si rezolva problema cu power plan-ul.

    Daca te incapatenezi, fa in continuare ca tine.

  7. #7

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by xeleron View Post
    Nu este deloc anormal, 2500U il poti gasi si la 15W cat si la 25W, exemplul de mai sus era doar un target. Ti-am spus cum sta treaba cu Precision Boost, lasa-l asa si rezolva problema cu power plan-ul.

    Daca te incapatenezi, fa in continuare ca tine.
    Am rezolvat cu power plan-ul,probabil nu am instalat eu bine chipsetul cand am facut eu driverele.
    Totusi,acel precision boost mi-a facut overclock de 4.4 ghz pe 1 core si 3.5 ghz pe restul de 3 in idle,asa ca eu nu am incredere in el.
    Simt o diferenta de in jur de 10 fps in lol si 15 fps in r6s de cand am instalat driverul de la chipset.

    Daca tu zici sa-l pastrez o sa am incredere in tine si o sa-l pastrez.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •