In ultimele 2 saptamani numarul jucatorilor de pe server in fiecare zi a crescut masiv. Avand in veder ca serverul este pe 1.14.4 si este survival Lagul este urias. Asa ca in ultimele 2 zile am facut cercetari si am incercat sa optimizez serverul la maxim fara sa fac o schimbare masiva la modul de joc. Am incercat ItemClearer, MobStacking, mai putini mobi etc.

Din pacate toate acestea nu au rezolvat nimic asa ca am facut mai multe cercetari si investitii. Am marit memoria RAM si alte chestii care privesc hostul (cea ce ma costa mai mult in fiecare luna), am adaugat cateva pluginuri care limiteaza pillagerii, schimba cateva chestii la cum sunt incarcati villagerii si itemele de pe jos, am scazut timpul in care itemele aruncate se sterg dar acestea nu mai se sterg odata la x secunde ci odata la vreo 4 minute dupa ce au fost aruncate, am scos MobStacking deci animalele nu mai se stackeaza (va rog daca ati avut animale stackate nu le omorati ci dati-mi un mesaj ca sa le inlocuiesc), etc.

Eu sper ca acest update sa rezolve problemele pe care le aveam pana acum si sa tina macar 20-25 jucatori in acelasi timp fara ca lagul sa fie enorm si sa nu poti juca defel pe server!

Multumesc tuturor ca ati suferit impreuna cu mine si sper ca nu o sa mai avem deaface cu asa ceva prea curand.

P.S: Este posibil ca serverul sa intre in mentenanta 1-2 zile saptamanile viitoare desi aceasta nu este inca sigur. O sa va anunt oricum pe discord https://discord.gg/gaPn4Zd in canalul #Anunturi. Acele zile de mentenata vor avea de aface cu optimizarea.