Singurul tehnician român care și-a făcut loc în clasament este Mircea Lucescu, cel care ocupă poziția cu numărul 87.

Top 10 cei mai buni antrenori din istorie, potrivit FourFourTwo
Sir Alex Ferguson ocupă primul loc, iar podiumul este completat de Rinus Michels și Johan Cruyff.

Sir Alex Ferguson
Rinus Michels
Johan Cruyff
Bill Shankly
Josep Guardiola
Arrigo Sacchi
Matt Busby
Helenio Herrera
Ernst Happel
Valery Lobanovsky

Cum a ajuns Mircea Lucescu selecționerul României
Mircea Lucescu a povestit cum a semnat contractul de selecționer al echipei naționale. S-a întâmplat în 1983, după un meci cu Cipru din calificările pentru Campionatul European din 1984.

Lucescu era selecționer „interimar” la echipa națională, dar și antrenor-jucător la Corvinul Hunedoara, iar FRF a vrut să-l aducă definitiv la echipa națională.

”După meciul cu Cipru încep presiunile asupra mea să renunț la Hunedoara și să preiau echipa națională cu normă întreagă. Îmi aduc aminte că dusesem echipa națională un spirit, de a-i ține apropiați, cu familiile, cu soțiile.

I-am dus la mare, și acolo a apărut un reprezentant al Consiliului Național, cu cravată. Noi eram pe plajă toți. Mi-a spus că dacă nu semnez, pe el îl dă afară. Acolo pe plajă am semnat contractul cu FRF și am acceptat să părăsesc Hunedoara”, a spus Mircea Lucescu, în cadrul emisiunii ”Campionii Digi Sport”.

Lucescu a pregătit echipa națională până în 1986, iar apoi a trecut la Dinamo, pe care a pregătit-o până în 1990. AC Pisa, Brescia, Reggiana, Rapid, Inter Milano, Galatasaray, Beșiktaș, Șahtior și Zenit sunt echipele pe care le-a mai pregătit Lucescu.

Ultima experiență a sa a fost ca selecționer al naționalei Turciei, ”mandat” care s-a încheiat la începutul anului 2019.