Gică Hagi s-a transferat în 1992 de la Real Madrid la Brescia, echipă antrenată atunci de Mircea Lucescu, după doi ani pe „Santiago Bernabeu”.

Antrenorul a dezvăluit, la aproape trei decenii de la acel moment, cum a reușit să îl convingă pe Hagi să accepte plecarea de la Real Madrid, reușind să formeze o colonie românească la Brescia.

Cum a ajuns Gică Hagi la Brescia
„Am fost să îl văd la meciul dintre Real Madrid și Torino, din Cupa UEFA. Atunci am reușit să îl conving. A acceptat și am avut un sezon grozav alături de el. Era o echipă românească a Bresciei, din care făceau parte patru jucători, Lupu, Sabău, Răducioiu și Hagi.

AC Milan avea atunci olandezi, Inter se baza pe un nucleu important de jucători germani, iar Brescia se baza pe români. În acei ani, întreaga lume era concentrată pe fotbalul italian. Era cel mai frumos din lume, locul în care jucau cei mai buni jucători!”, a declarat Mircea Lucescu la „Radio Musica Television”.

Gică Hagi a evoluat timp de doi ani la Brescia, până în 1994, când a revenit în Spania, de data aceasta la marea rivală a lui Real Madrid, Barcelona.

2.000.000 de euro a plătit Brescia pentru transferul lui Gică Hagi de la Real Madrid
14 goluri în 16 partide a reușit Gică Hagi pentru Brescia