Hellau dragutilor , ca tot am umblat saptamana asta doar la ARENA si SURF si au fost mutate pe alt dedicat dupa care le-am configurat sa fie cat mai optime pentru 128 respectiv 102.4 tick, m-am gandit sa caut si aici cele mai optime rate pentru server.
Aici pe JB, ticrate este de 1200, dar nu era configurat pentru atata ticrate.

Acum am modificat setarile pentru a fi mai mult a 2020 (setarile astea erau okay deja de 3-4 ani daca le bagam) deoarece traim in Romania, toti au internet forta aici, performanta pc-ului nu prea conteaza in cazul nostru.

Inainte sa fac configurea aveam CHOCKE 4-5-6, dupa configurare sta pe 0 oriunde ma uit sau oricat de rapid fac bhop(mai sare si la 1). Mie personal mi se misca mult mai fluent si bine totul, mai ales se simte foarte bine la BHOP.

Ce tine de server a fost configurat sa duca maximul ce poate duce CS pe partea asta de "network" sa spun asa.
Am decis ca pentru o mai buna functionare la intrare pe server sa va pun default niste setari (de exemplu cum este si cl_minmodels 0), totusi majoritatea dintre voi nu o sa primiti aceste setari(ce tin de client nu de server, server-ul cum am zis mai sus duce maximul deci va puteti face si voi setarile cum vreti) din cauza cs-urilor non-steam(adica descarcate de pe internet) deoarece majoritatea au ANTI pentru asa ceva(aceasi situatie ca la minne/destroy/etc.).

Deci setarea(client side) pe care o sa o primeasca ABSOLUT TOATE CLIENTELE CS(fie nonsteamer, fie steamer) este: rate 100000

Setarile pe care le primesc doar STEAMERII(din cauza la anti pe clientele non-steam):
cl_cmdrate 210
cl_updaterate 100
Aceste doua setari le puteti baga manual in consola, aici ma refer strict la cei NON-STEAM care aveti anti, deoarece cum am zis mai sus cei cu STEAM o sa le aiba asa cand intra pe server.

Inafara de asta, pentru cei NON-STEAM care nu vad modelele de prizonieri/gardieni/vip/etc. isi pot baga ei manual in consola comanda: cl_minmodels 0 care rezolva problema. Si comanda asta este deja pusa de foarte mult timp la intrarea pe server, dar nu are efect pe clientele non-steam cu protectie(anti).


Astept pareri despre cum se misca acum server-ul, daca totul este mai fluent, totul se misca mai bine, totul merge perfect !!! Chiar daca va merge mai prost(imposibil asa ceva) sau nu simtiti vreo diferenta postati aici ca sa stiu !!!

Va iubix