Nu te inregistra daca esti idiot sau agramat!


AlphaCS.RO[ORIGINAL GAMING]


Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  4
Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    User Info Menu

    Problema framedrop 10fps csgo

    Configuratie: (Componentele calculatorului vostru) nu le stiu sigur dar putem discuta in privat discord daca e sa ma ajutati
    Durata de timp de cand intampinati problema: (In ce moment a aparut respectiva problema) de mult cred ca vreo 3-4 luni dar nu sunt sigur
    Problema: (Descrie in cateva cuvinte problema) din 70+ fps imi scade brusc la 9-18 fps cateva secunde si dupa revine la normal si asta se intampla din 2 in 2 min sau chiar in mai scurt timp
    Simptome: (Consecinte alte problemei) Frame drop
    Incercari pentru rezolvare: (Ceea ce ati incercat insa nu ati reusit sa solutionati) am dat cu pumnul fara sa gandesc in laptop dar dgb , atat ... alti au zis sa bag aspiratoru in ventilatie sa scoata prafu din cooler si etc. oare e adevarat ?
    @xeleron

  2. #2

    User Info Menu

    "alti au zis sa bag aspiratoru in ventilatie sa scoata prafu din cooler si etc. oare e adevarat ? "

    Astia sunt idioti, dar na, lasa-i in treaba lor. Praful se sufla, nu se aspira.

    Prin urmare, ori il desfaci tu (daca te pricepi, ori te duci cu el la service) si scoti racirea + curatat cum trebuie + pasta de pe procesor schimbata, chiar si GPU daca este dedicat.

    Frame drop-urile pot aparea de la temperaturi, cand placa video ramane fara VRAM sau cand memoria ram este insuficienta (ocupata de joc sau aplicatie), etc..
    Last edited by xeleron; 23-11-20 at 15:52.

  3. #3

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by xeleron View Post
    "alti au zis sa bag aspiratoru in ventilatie sa scoata prafu din cooler si etc. oare e adevarat ? "

    Astia sunt idioti, dar na, lasa-i in treaba lor. Praful se sufla, nu se aspira.

    Prin urmare, ori il desfaci tu (daca te pricepi, ori te duci cu el la service) si scoti racirea + curatat cum trebuie + pasta de pe procesor schimbata, chiar si GPU daca este dedicat.

    Frame drop-urile pot aparea de la temperaturi, cand placa video ramane fara VRAM sau cand memoria ram este insuficienta (ocupata de joc sau aplicatie), etc..
    @xeleron , faza e ca , acuma am probleme cu spatiul pe disc C: si nu am prea ce face + ca carcasa laptop-ului e cam crapata si mi frica sa-l inchid ca se sparge / rupe in 2 si nu am bani acuma deloc sa-l repar
    pasta acea pe procesor cum fac , aia se schimba odata la... sau trebe schimbata odata la fiecare incalzire ?

  4. #4

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by xXPhoenix707 View Post
    @xeleron , faza e ca , acuma am probleme cu spatiul pe disc C: si nu am prea ce face + ca carcasa laptop-ului e cam crapata si mi frica sa-l inchid ca se sparge / rupe in 2 si nu am bani acuma deloc sa-l repar
    pasta acea pe procesor cum fac , aia se schimba odata la... sau trebe schimbata odata la fiecare incalzire ?
    Pasta de la procesor se schimba cand transferul de caldura nu se mai face corect, mai pe romaneste, cand nu mai este buna si asta poate varia, aici ma refer la ani buni.

    Pai ce treaba are spatiul tau de pe partitia C cu problema ta ?

    Daca ai dat cu pumnul pe unde nu trebuie, mai exact, prin zona HDD-ului si i-ai cauzat vreun bad fizic, atunci este foarte probabil ca frame drop-ul sa provina de aici, asta daca ai HDD si bineinteles jocul este pe el.

    Oricum, trebuie testat. Temperaturi (pus laptop sub stres intens cu un benchmark), curatat si schimbata pasta, etc..

  5. #5

    User Info Menu

    Trebuie curatat cum trebuie peste tot, nu doar GPU si CPU + Fan, pentru asta ai nevoie de https://altex.ro/spray-cu-aer-compri...IaAogQEALw_wcB

    In al doilea rand ai grija la pasta, exact ce ti s-a spus si mai sus, insa eu iti recomand sa iti iei o aplicatie care iti monitorizeaza tot ce se intampla cu componentele tale, sa o pui sa iti inregistreze si sa te joci, si in momentul in care iti scad FPS-urile sa verifici aplicatia si sa vezi de la ce e, daca e de la praf, procesor etc, o sa foloseasca foarte multa memorie din CPU si o sa se incalzeasca foarte tare.

  6. #6

    User Info Menu

    Flacau, un laptop/desktop intotdeauna se verifica sub STRES si asta intens, nu "gayming" sau prin 4 live-uri in 4K de la Brazzers, Mofos, Analdin si BangBros ca tot nu rezolvi nimic.

    Stresul il pui cu soft-uri ca Aida64, Asus RealBench, Heaven & Valley Benchmark, 3DMark, Furmark (cu toate ca nu este recomandat, unii inca il folosesc pe riscul lor) si tot asa..

    In rest, sunt de acord cu tot ce-ai intins aici.

  7. Likes JuveT. liked this post
  8. #7

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by xeleron View Post
    Flacau, un laptop/desktop intotdeauna se verifica sub STRES si asta intens, nu "gayming" sau prin 4 live-uri in 4K de la Brazzers, Mofos, Analdin si BangBros ca tot nu rezolvi nimic.

    Stresul il pui cu soft-uri ca Aida64, Asus RealBench, Heaven & Valley Benchmark, 3DMark, Furmark (cu toate ca nu este recomandat, unii inca il folosesc pe riscul lor) si tot asa..

    In rest, sunt de acord cu tot ce-ai intins aici.
    Multam mosule pentru site-uri ��

  9. Likes JuveT., xeleron, xXPhoenix707 liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •