Nu te inregistra daca esti idiot sau agramat!


AlphaCS.RO[ORIGINAL GAMING]


Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  5
Results 1 to 1 of 1

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    User Info Menu

    Ghid pentru incepatori - Setari

    Salut, am sa va las aici un ghid creat de mine pentru incepatori. Acesta va trece prin toate etapele, de la setari, masini, etc. pana la training.

    Fiecare jucator a trecut prin alegerea camerei, masinii, setarilor potrivite, ceea ce pentru unii reprezinta o dificultate destul de mare chiar si in rank-uri precum diamond, champion, deci, voi incepe cu acestea.
    In primul rand, setarile camerei reprezinta un lucru foarte important indiferent de orele jucate, deoarece aceasta trebuie sa ofere vizibilitate suficienta asupra mingiei, cat si a terenului. Cele mai folosite preset-uri de camera sunt asemanatoare acesteia:
    Camera shake-uleste o setare care TREBUIE pusa pe off. Stiffnessul ajuta cu viteza camerei, daca vrei sa se simta jocul mai rapid, poti lasa stiffness-ul mai jos, iar daca vrei sa ai o miscare fixata pe masina, il poti mari. Din experienta mea, stiffness-ul mare ajuta la dribbling.
    In al doilea rand, o camera buna poate ajuta foarte mult stilului de joc pe care vrei sa-l ai. Daca doresti sa faci freestyle, o camera apropiata poate fi potrivita pentru tine, exemple pot fi gasite la jucatori precum: JHZER, Evample, Ganer si cei din clanul Pulse. Pentru un stil de joc bazat pe dribbling, la fel, Camera Distance-ul mai mic poate ajuta foarte mult (recomand intre 200-230) si puteti scadea putin si din FOV (in jur de 108), pe langa asta, height-ul poate fi pus la o valoare putin mai mica (eu foloseam -11 cand faceam freestyle). Poza pusa mai sus este un fel de setare basic pentru toate stilurile de joc, multi jucatori folosesc (cu mici variatii) setarile acelea.

    Acum sa trecem la controls (setarile astea sunt mai mult pentru jucatorii de controller). Daca jucati pe tastatura si mouse, puteti ignora partea de sensitivity.
    Eu folosesc in prezent setarile astea:controls.jpg
    Sensitivitatea si deadzone-ul le puteti lua de la alti jucatori pro sau le puteti customiza. In general, daca miscati degetele putin mai incet, puteti mari sensitivitatea la 1.50-1.70, dar asta depinde de preferinte.
    Legat de bind-uri, pentru controller, setarile default sunt foarte bune (cu bind pentru butonul de air roll), deoarece boost-ul si jump-ul sunt puse astfel incat sa poata fi apasate aproape simultan. Este o singura problema cu aceste setari, modul in care trebuie sa tii controller-ul in mana, acest tip de grip se numeste Claw si arata exact asa: 5fyhxhmcrj441.jpg

    Setarile pe care le folosesc eu sunt (Config de PS4) : X-jump ; O-boost ; Patrat-Ball Cam; R1 - Air roll right; L1-Powerslide, Air roll
    Daca nu puteti folosi grip-ul prezentat mai sus, puteti pune boost-ul pe R1 si air roll pe O, dar asta este fix preferinta voastra. Eu personal am folosit aceste setari cand m-am apucat de joc, dar am vazut un videoclip despre Claw Grip si de atunci am inceput sa imi coordonez mai bine miscarile.

    Pentru interfata, video si celalalte setari nu prea am ce sa zic, pe alea le faceti cum vreti, dar recomand sa lasati setarile video pe performance in caz ca nu aveti un pc high-end si sa dezactivati toate setarile vizuale ca si light lens, etc. si sa lasati doar transparent goalposts.

    Cam atat cu ghidul despre setari, voi posta si altele in curand despre training, rotatii, etc.
    Last edited by robertP19; 15-12-20 at 02:21.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •