Un subiect foarte discutat dar niciodata nu a fost inteles asa cum trebuie. Cu ocazia aceasta, am decis sa postez si un tutorial pentru a rezolva aceasta problema. Intre timp sa raspundem la cateva intrebari importante.



I: Pe ce Windows e valabil?

R: Doar pe Windows 7 este aceasta problema. Ideea e ca ajunge la maximul de procese si nu mai inregistreaza procese noi in Prefetch.



I: De ce se baneaza daca e bug?

R: Deoarece mai multe persoane au profitat de acest lucru. Daca nu se inregistrau programele de la tw/orice alt cod, il puteau rula de cate ori doreau pentru ca acesta nu aparea ca proces separat, ci era incadrat in altceva (spre exemplu: consent la programele de la tw). Pentru consent rulat recent, nici asa nu era ok sa banam pentru ca nu aparea clar ora la care a fost rulat programul de la TW. Deci oricum s-ar fi pus problema, tot voi erati nemultumiti. Asa ca, am decis ca neactualizarea programelor de la tw, in cele 2 programe last activity si winprefetch, se baneaza pe o perioada de 3 zile, la prima abatere, iar apoi 7 la urmatoarele abateri.



Este important ca procesele sa se actualizeze la zi, astfel demonstrati ca sunteti cinstiti si nu incercati sa ascundeti. Neactualizate, ele se pot rula de n ori si astfel se pot ascunde codurile foarte usor.



I: Bun ok, nu se vedea un proces ca se ruleaza in last/winprefetch, dar in userassist, ca parca mai aveti un program, nu?

R: Este foarte simplu, din userassist poti sterge un proces foarte usor, userassist nu apare ca a fost rulat deoarece a atins numarul maxim de procese, si gata, am scapat de ban. Toate acestea au fost testate. Sunt n cazuri despre care nu are rost sa discutam despre ascundere.



I: Ce trebuie sa fac? Si cand?

R: Daca faci parte dintr-o mafie, nu cred ca te deranjeaza sa iti cureti procesele cu cateva ore inainte de war-uri, pana inainte cu 30 de minute. Aici tine putin si de corectitudine si de ingrijirea calculatorului. Daca esti civil si iti place sa mergi la paint zilnic, poti verifica cand atinge numarul maxim de procese (cam 129) si sa il cureti.