Nu te inregistra daca esti idiot sau agramat!


AlphaCS.RO[ORIGINAL GAMING]


Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  4
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 16 of 16

Thread: Gaming PC 2k21

  1. #11

    User Info Menu

    Stiu ca DLSS-ul oarecum creste performanta si calitatea jocului, in schimb eu nu folosesc Ray Tracing mi se pare cel mai useless lucru.

    Adica sa vad cum reflecta cladirile in apa si efecte de genul dar sa imi scada performanta jocului? Eu nu cred ca o sa poti juca spre exemplu Call of Duty Multiplayer/Warzone cu Ray Tracing ON pt ca e Shooter si ai nevoie si de 1 FPS.

    Pai ti-am dat cel facut de AMD, singura ce o pot gasi e cea de la TUF. Nu stiu daca in UK exista Powercolor sau Sapphire stiu ca sunt cele mai bune dar si TUF au o racire buna avand in vedere ca au 3 ventilatoare.

    Deci spui sa renunt si la sistemul acela de la HP Omen cu 10700k, 16GB RAM si 3080 acesta e la 1700£ in momentul de fata. @xeleron

    Ah si inca ceva sa aleg Ryzen 7 5800x sau Ryzen 5 5600x? Impactul in jocuri sunt minore gen amandoua sunt la cam acelasi FPS doar ca Ryzen 7 are 2 nuclee in plus. Dar din nou pt Ryzen 7 5800x mai trebe sa scot din buzunar 150-200£ ( nu e o avere dar parerea mea e ca nu se merita atata timp cat Ryzen 5 da aceeasi performanta cu un pret mai mic).

    Si inca o intrebare doar asa de curiozitate, Intel nu se merita absolut deloc nu?





    O paranteză am decis cum e 6800XT TUF, Ryzen 7 5800x 16GB RAM, dar o întrebare ce placa de baza ar fi ok dintre Asus Strix x570 sau Asus TUF B550 Plus?

  2. #12

    User Info Menu

    Pot sa aiba si 5 ventilatoare, daca implementarea sistemului de racire nu este buna sau sistemul de racire nu face fata, nu ajuta cu nimic alea 5 ventilatoare.

    Cat despre Ryzen 5 / 7, well, daca tot spui ca suma nu este foarte mare, eu zic sa arunci si mai ai inca doua core-uri disponibile, in viitor asta o sa conteze mai mult decat o crezi acum.

    Inte X570 si B550 diferentele sunt doar la features (PCIE 4.0, mai multe port-uri USB, etc..) si unele X570 au un VRM mai solid pentru overclocking, poti ramane lejer la B550 sau poti cumpara X570 daca ai nevoie de acele features si bineinteles vrei sa ii rupi fasul acelui Ryzen in OC.

    Se merita si Intel, problema consta in buzunarul tau si activitatea ta de zi cu zi pe sistem, eu spre exemplu am un 10900k la 5.3Ghz @all-core, 1.31 Vcore si nu simt nevoia de altceva. )

  3. #13

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by xeleron View Post
    Pot sa aiba si 5 ventilatoare, daca implementarea sistemului de racire nu este buna sau sistemul de racire nu face fata, nu ajuta cu nimic alea 5 ventilatoare.

    Cat despre Ryzen 5 / 7, well, daca tot spui ca suma nu este foarte mare, eu zic sa arunci si mai ai inca doua core-uri disponibile, in viitor asta o sa conteze mai mult decat o crezi acum.

    Inte X570 si B550 diferentele sunt doar la features (PCIE 4.0, mai multe port-uri USB, etc..) si unele X570 au un VRM mai solid pentru overclocking, poti ramane lejer la B550 sau poti cumpara X570 daca ai nevoie de acele features si bineinteles vrei sa ii rupi fasul acelui Ryzen in OC.

    Se merita si Intel, problema consta in buzunarul tau si activitatea ta de zi cu zi pe sistem, eu spre exemplu am un 10900k la 5.3Ghz @all-core, 1.31 Vcore si nu simt nevoia de altceva. )
    Nu o sa fac overclock, nu merita deja rulează la performante bune.

    O sa ma decid între cele 2 placi de baza și vad eu ce iasă în rest totul rămâne la Ryzen 7 5800x și 6800XT.

    Dacă merita sa mai arunc 100£ in plus pt Strix sau nu
    Discord: AdriaNN#9440

  4. Likes xeleron liked this post
  5. #14

    User Info Menu

    Ah @xeleron am uitat sa mentionez si sa iti arat ceva poate ma poti ajuta. Deci ori e de la Windows ori nu stiu dar de la o perioada la RAM arata ca am 1500Mhz in loc de 2933. Este din Windows chestia asta sau e chiar actually real?

    Adica eu am placute de 3000MHz dar el arata 1500Mhz, am luat si CPU-Z si tot la fel arata... :/
    Discord: AdriaNN#9440

  6. #15

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by AdyTzu View Post
    Ah @xeleron am uitat sa mentionez si sa iti arat ceva poate ma poti ajuta. Deci ori e de la Windows ori nu stiu dar de la o perioada la RAM arata ca am 1500Mhz in loc de 2933. Este din Windows chestia asta sau e chiar actually real?

    Adica eu am placute de 3000MHz dar el arata 1500Mhz, am luat si CPU-Z si tot la fel arata... :/
    DDR = Double Data Rate

    Daca inmultesti 1500 cu 2 egalul este 3000Mhz, este perfect normal.

  7. #16

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by xeleron View Post
    DDR = Double Data Rate

    Daca inmultesti 1500 cu 2 egalul este 3000Mhz, este perfect normal.
    Oh nu știam ca or schimbat asa, pe laptop îmi arata diferit gen viteza totala dar dacă e normal atunci e bine mulțam fain cred ca poți închide postul acum
    Discord: AdriaNN#9440

  8. Likes xeleron liked this post
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •