Nu te inregistra daca esti idiot sau agramat!


AlphaCS.RO[ORIGINAL GAMING]


Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  2
Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    User Info Menu

    [REZOLVAT] Reclamatie Knd.

    ► Nick CS: Eq-NgS
    ► Nick admin/player reclamat + SteamID: Knd
    ► Motiv: mute all players in runda de incalzire
    ► Dovezi (poze): https://imgur.com/a/ebQMIT8
    Asa zice el se vede in dovada si verifica in audit log te rog!

  2. #2

    User Info Menu

    Salut si tie, Ngs.
    Da, am dat un mute la toti playerii actuali de pe server in momentul respectiv pentru ca se facea ear rape + toata lumea vorbea peste altcnv si tot asa.
    Daca tineam acest mute toata mapa, cred ca poti zice cu manuta pe suflet ca puteai sa mi faci reclamatie.
    Ce ma face sa ma gandesc ca e si mai rau, ai intrat 5 minute pe server si ai stat spec 40 de minute sa mi faci o reclamatie ?
    Nu am nimic personal cu tine, fiecare isi manageriaza timpul in felul sau, dar pot spune ca 00 de secunde din warm up-ul acela am salvat niste urechi. N am fost singurul care a fost cu parerea aceasta, inclusiv jucatori.
    Ma bucur ca mi ai facut reclamatie dar data viitoare, un mic advise pentru tine, fa mi direct reclamatie si nu mai scrie pe chat ( fel de amenintare ) ca mi faci reclamatie.

    Citez din regulament : ♦ Respectati deciziile luate de catre un admin , nu spamati chat-ul cu "ai reclamatie"/"ai ban"/etc. , daca credeti ca a gresit il puteti reclama aici : https://alphacs.ro/forumdisplay.php?5557-Reclamatii . Sanctiune: Mute sau GAG.

    Salut si seara faina sa ai!

  3. Likes ?RyN?, -#DaNNy#- liked this post
  4. #3

    User Info Menu

    Daca se tipa in microfon adminul a procedat corect aplicand comanda de mute dar de preferat ar fi sa se dea mute doar jucatorilor respectivi.


    Topic Closed.
    CONTACT

    DISCORD: StefanX#0001

    STEAM: StefanX





    HALL OF FAME



Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •