Toamna trecută, în cadrul evenimentului Gamescom, Firaxis Games au anunțat Midnight Suns, un joc RPG turn-based care aduce la un loc eroi din universul Marvel cum ar fi Iron Man, Wolverine, Ghost Rider, Blade, Captain America și mulți alții, eroi care luptă împotriva unui villain cu puteri supranaturale numit Lilith. În plus, un lucru interesant este faptul că acest joc ne prezintă universul marvel într-un spirit mai „întunecat” decât majoritatea lansărilor cu care am fost obișnuiți până acum.

Jocul trebuia inițial să apară în luna martie a acestui an, apoi a fost amânat până pe 7 octombrie. Acum, jocul a fost amânat din nou. Tot ce știm despre perioada de lansare este faptul că versiunile de PlayStation 5, Xbox Series X/S și PC vor apărea înainte de sfârșitul lunii martie a anului viitor, în timp ce versiunile de PS4, Xbox One și Nintendo Switch încă nu au o dată de lansare, conform unei declarații pe care compania a făcut-o în cadrul publicației Polygon. Aceștia au spus și că „Am luat decizia de a amâna lansarea jocului Midnight Suns pentru a ne asigura că echipele din cadrul Firaxis Games și 2K vor livra cea mai bună experiență posibilă pentru fanii noștri”.

Ca să vă dau și o părere personală, mie mi s-a părut că jocul ăsta arată incredibil de bine, și gameplay-ul pare de asemenea interesant, chiar dacă atunci când am auzit prima dată că acesta va fi un RPG turn-based, am crezut că mă va plictisi. Dacă încă nu ai văzut care-i treaba cu jocul ăsta, poți vedea trailer-ul: