După ce CD Projekt Red au muncit ca să facă din Cyberpunk 2077 un joc decent, se pare că aceștia sunt puși pe treabă în continuare. Conform unui document publicat de către studio, vom primi în viitor un sequel pentru Cyberpunk 2077, dar și niște jocuri noi din seria The Witcher. Da, am zis „jocuri” pentru că sunt mai multe. Nu v-ați așteptat la asta, nu? Sincer, nici eu.

Haideți să începem cu sequel-ul pentru Cyberpunk 2077. Numele de cod al acestuia este „Orion”, și va fi dezvoltat de către echipele din Boston și Vancouver. Înainte de asta vom primi și o expansiune numită „Phantom Liberty”. Dacă ați ratat trailer-ul acesteia care a apărut acum o lună, îl puteți vedea aici.

Acum, să vorbim despre jocurile The Witcher. Fanii seriei știau deja că un nou joc din această serie este în lucru și că va fi creat în Unreal Engine 5, dar cred că sunt puțini cei care se așteptau la o trilogie. Primul titlu din listă are numele de cod „Sirius”, iar studio-ul spune că acest joc va fi destinat unei audiențe mult mai mari și va include multiplayer.

Următorul joc din listă are numele de cod „Polaris” și va fi primul din această trilogie. CD Projekt Red spun că acesta va extinde universul jocurilor apărute până acum. De asemenea, aceștia mai spun și că trilogia va fi lansată de-a lungul unei perioade de șase ani.

Al treilea și ultimul joc din listă se numește „Canis Majoris” (acesta fiind tot un nume de cod), iar acesta va fi dezvoltat de un studio extern, dar sub supravegherea unor dezvoltatori care au lucrat la jocurile deja lansate ale acestei serii. Aici, CD Projekt Red menționează și Unreal Engine 5, spunând că acesta va fi engine-ul jocului, lucru care ar putea să însemne că acesta este singurul titlu din serie care se va folosi de acest engine.

Toate planurile astea arată faptul că CD Projekt Red vor avea parte de un viitor destul de încărcat în următorii ani. Vă zic sincer că veștile astea m-au bucurat și aștept cu nerăbdare următorul Cyberpunk, dar mai ales următoarele jocuri din seria The Witcher. De aceea, sper din tot sufletul că studio-ul a învățat din greșelile din trecut și că următoarele jocuri lansate de acesta nu vor mai fi un dezastru la lansare. Doamne ajuta!