– Dom’ doctor, cred ca am probleme cu ochii.

- De ce credeti asta, domnule?

- Pai, de cind m-am casatorit nu mai vad un ban prin casa!

--------

Doctorul catre asistenta:
- Fa-i lu Bula formele de externare.
- Dar cum se poate domnule doctor? Pana ieri sustinea ca este ministru de externe.
- Da, dar azi mi-a spus ca si-a dat demisia

-------------


– Vai, ce frumos, ce priveliste, observa culorile frunzelor! Uite: galbene, rosii, maro!… Ce varietate cromatica, ce minunat!

El, la fel de romantic, tragand un fum din tigara:

– Ce vrei fa, e toamna !

-----------

Un betiv ajunge acasa si o gaseste pe nevasta-sa pusa pe cearta. Cum intra in salon incepe sa strige la el:
- Gras! Scarbos! Paros! Imputit!...
Betivul o intrerupe:
- Draga, daca-i o ghicitoare, stiu, e fundul tau!

-----------


La o masa, un matematician, un economist si un contabil . La intrebarea : “Cat fac 2+2 ?”, s-a raspuns asa : Matematicianul : – Fix 4.
Economistul : – Probabil 4.
Contabilul , uitandu-se cand la unul , cand la altul : – Cat vrei sa fie ?

-----------

To?i elevii scriu cu asiduitate la lucrarea "Ce as face dac? as fi patron?". Unul singur sta cu mainile la piept si mediteaza.
- Marinescule, tu nu scrii?
- Nu, domnule profesor, astept s?-mi vina secretara.

----------

Olteanul merge la casa de bilete:
- Vreau un bilet!
- Unde?
- Aici, in palma!
- Dar unde vreti sa mergeti?
- La cumnatu'meu.
- Bine, bine, dar unde sta cumnatul dv.?
- Linga niste prieteni!
- Dar in care sat?
- In Scornicesti.
- Ia biletu'.
Olteanul iese pe peron si vede ca trenul tocmai a iesit din gara. Se mai uita o data la tren, dupa care se uita la bilet si spune rizind:
- Tu poti sa pleci, biletu'-i la mine.

-------------

O blonda isi ia o slujba la domeniul public. Trebuia sa vopseasca banda de pe mijlocul unui drum de tara. Seful ei ii spune ca se afla in perioada de proba si trebuie sa vopseasca cel putin 2 kilometri pe zi, daca vrea sa-si pastreze serviciul. Verificind la sfirsitul zilei, el vede ca in prima zi facuse 4 kilometri, dublu fata de medie. A doua zi a fost putin mai dezamagit, pentru ca blonda nu vopsise decit 2 km. Se gindeste ca oricum asta e media si trece cu vederea. Dar a treia zi, cind blonda vopsise doar 1 km, ii spune:
- Ce problema ai? Vreo boala, vreo defectiune a echipamentului? Ce te opreste sa faci 2 kilometri pe zi?
- Stiti, cu fiecare zi sint din ce in ce mai departe de galeata!

-----------


- Ce sunt parintii tai Bula?
- Mama e gladiatoarea si tata e procuror.
- Cum asa?
- Pai mama vinde gladiole si tata le procura!


Revin cu mai multe !