Ce tot aveti ma cu Naruto, lasa-ti-l sa se odihneasca in pace ca s-a sfârșit.

Nu stiu unde vedeți voi dezvoltari de caractere, lupte, backtory-uri complexe ca nu sunt chiar asa de superioare. Da, Naruto a fost primul anime al meu, da va avea mereu un loc speșăl la corason dar overall e un basic shounen anime lasand sentimentele la o parte.
IMHO prima parte a fost geniala doar pana dupa ce s-a terminat chunin exam arc, dupa fillere peste fillere si ceva cand au vrut sa il recupereze pe Sasky Edgy Lord dar mna, nu au reusit. Cam asa imi amintesc eu prima parte.
In Shippuden totul a fost ok pana la Pain arc. Bătălia o fo' frumoasa chiar daca a avut plothole-uri. Nu zic ca nu imi place Madara, e cel mai bun si puternic Uchiha (_|_ Itachi Fanboys) dar felul in care au scapat de el a fost lazy writing. C'mon Kishimoto, puteai mai mult. Nu cred ca ai fost presat ca si Tite Kubo la Bleach deci pnm...
Boruto e shit, simplu.
Naruto nu e un anime superior, nici macar un shounen superior. Tin sa mentionez ca am cam vazut tot ce era shounen peste 100 ep (exceptie fiind Dragon Ball, Gintama si mai nou Black Clover) si daca as alege 2 anime-uri cu un plot mai "superior" as putea spune ca One Piece si Hunter x Hunter da cu Naruto pe jos in functie de batalii, character developement, backstory + povestea lor nu este liniara, nu totul se intampla in preajma MC-ului, si celelalte personaje au viata si aventura lor personala fara sa fie influentati de MC (surprinzător, stiu)
Acum astept hate de la Narutards, dar pana nu o sa vina cu niste contraargumente bune, nici nu voi baga in seama.