Fotbalistul suedez Zlatan Ibrahimovic, în vârstă de 35 de ani, a semnat un nou contract valabil pe un sezon cu Manchester United, a anunţat, joi, formaţia de pe Old Trafford, pe site-ul oficial.

"Clubul Manchester United este încântat să anunţe că Zlatan Ibrahimovic a semnat un nou contract pe un an şi îşi va continua călătoria la echipă", este anunţul făcut de către conducătorii celor de la Manchester United, pe site-ul oficial. Atacantul, care sezonul trecut a evoluat tot pentru formaţia lui Jose Mourinho, va purta numărul 10 pe tricou.

"M-am întors să termin ce am început. Intenţia mea, dar şi a clubului, a fost întotdeauna să rămân. Abia aştept să fiu din nou pe gazonul de pe Old Trafford, dar ştiu că mai am nevoie de timp pentru a fi refăcut complet. Am muncit mult şi voi continua s-o fac pentru a fi sigur că sunt în cea mai bună condiţie atunci că mă va voi întoarce pe teren", a spus Zlatan după semnarea contractului, conform site-ului oficial al Manchester United.

Accidentat la genunchi pe 20 aprilie, în meciul din sferturile de finală ale Europa League cu Anderlecht, Ibrahimovic se află în plin proces de recuperare. Suedezul este aşteptat să revină pe teren în luna decembrie. În sezonul trecut, Zlatan a marcat 28 de goluri şi a oferit 10 pase decisive în 46 de partide jucate la Manchester United.