Acuzat de Mirel Rădoi că tatonează terenul pentru a prelua FCSB, Marius Şumudică i-a răspuns fostului căpitan din Ghencea şi i-a transmis acestuia că e prea ocupat să se bată cu Alvaro Negredo şi Ryan Babel pentru a lua în calcul întoarcerea în Liga 1.

Şumudică are o relaţie foarte bună cu Gigi Becali, a recunoscut, de-a lungul timpului, că discută des cu finanţatorul FCSB, dar a închis subiectul revenirii sale la FCSB, deschis de Mirel Rădoi, căruia i-a spus că se află mai aproape decât el de banca tehnică a vicecampioanei: "Să stea liniştit domnul Rădoi, se poate întoarce înaintea mea la FCSB. Am o relaţie de amiciţie cu domnul Becali, dar asta nu înseamnă că voi antrena FCSB. Nu tatonez nicio întoarcere în fotbalul românesc, nu se pune problema. Îi doresc FCSB-ului să facă performanţa pe care am făcut-o noi la Astra şi să iasă din grupe, pentru că şi noi, ca români, ne mândrim cu performanţele lor", a spus Şumudică, duminică dimineaţă, la Digi Sport.

Mândru de rezultatul de egalitate pe care l-a obţinut contra lui Beşiktaş într-un meci amical, fostul antrenor al Astrei spune că Liga 1 nu e o opţiune atât timp cât e apreciat la Kayserispor: "Depinde doar de rezultate cât voi rezista în Turcia. Sunt foarte apreciat aici, am făcut 1-1 cu Beşiktaş , iar ei au jucat cu Negredo şi Babel. Le-au lipsit doar patru jucători", a mai declarat fostul atacant.

Sâmbătă seară, Mirel Rădoi a trimis săgeţi căetre antrenorul lui Kayserispor, indicând că Şumudică ar vrea să pună presiune pe Dică: "Încearcă să pună presiune pe Dică. Nu e frumos să vorbească despre o echipă, încearcă să dea mult mai multe sfaturi decât ar trebui. Steaua are antrenor şi ar trebui ca Şumudică să se limiteze. Oare ce urmăreşte... Încearcă să-şi tatoneze terenul."