Quote Originally Posted by xeleron View Post
Ce spui tu acolo in legatura cu Precision boost-ul, nu prea are sens si este practic imposibil, tehnologia face exact ce trebuie, poti oricand sa ii dai disable din BIOS. Chip-ul grafic integrat n-are nici o treaba, atat poate, atat face.

Iar acel Ryzen Balanced nu este aceelasi lucru cu power plan-ul default de la Windows, asa ca, ori n-ai instalat ce trebuie, ori ai o problema cu power plan-urile.
In bios am pentru procesor doar optiunile de virtualization (sau ceva de genu) ,nimic de precision boost.
Precisoon boostul vreau sa-l opresc pentru a bloca frecventa procesorului sa maresc puterea primita de integrata (ca sa fie mai jucabile jocurile gpu intensive)
Din cate stiu,precision boostul face overclock in functie de temperatura si utilizare,nu are utilizare prea mare procesorul,dar totusi isi face overclock fiindca are temperaturi bune (in jur de 60 °C in full load,cu pasta termo conductoare stock si un cooler de buget (100 de lei cred ca am dat pe el))
La power planuri chiar nu am umblat,am doar balancedul de la windows,cel de la razer cortex si cel facut de mine in incercarea de a limita frecventa procesorului (am vazut ca altora le merge,idk de ce nu-mi merge si mie)
Biosul este foarte slab totusi,in cea mai recenta versiune a disparut si supportul pentru advanced touchpad (trebuie sa-i fac downgrade,ca mai mult a luat decat mi-a dat aceasta versiune) + nu exista optiuni nici pentru igpu,nici pentru cpu (mai putin cele de virtualization)

Intr-un experiment de-al meu cu tdp-ul,am descoperit ceva interesant totusi,am crescut tdp-ul de la 15w la 20w si mi-a rezultat performanta mai buna (normal) dar si temperaturi mai mici (asta este anormal,din punctul meu de vedere)