Quote Originally Posted by xeleron View Post
Esti din UK si n-ai auzit de Newegg ?

Daca nici de astia n-ai auzit, nu stiu ce sa zic: https://pcpartpicker.com/ ))

Anyway, ce nu imi place la cele doua build-uri este semi-laba aia de SSHD, care dupa experientele mele nu sunt deloc fiabile, scapa de el, daca se poate customiza.

Cat despre GPU, daca vrei Ray tracing, DLSS si 4K cumperi RTX 3080. Daca nu iti doresti nimic din ce ti-am mentionat anterior si te intereseaza doar un Gaming la 1080 / 1440P, well, cumperi 6800XT. Ah, sa nu uit, acum are si AMD rival pentru DLSS doar ca sunt nitel diferite si AMD inca mai are de tras nitel cu el.

Tine cont si de VRAM, 6800XT are 16 si 3080 este echipat doar cu 10.

Parerea mea personala, ambele placi o sa se descurce in orice le-ai arunca.

@Strumf: Nu gasesti cam nimic de la Nvidia sau AMD in materie de GPU prin magazine (si daca gasesti le cumperi cu pretul mult peste MSRP, so, nu..), singura optiune sunt build-urile gata asamblate sau daca doresti sa astepti, well, asteapta dar prea curand nu o sa isi revina lumea din criza asta. )

Am asteptat aproape 4 saptamani sa imi ajunga 3080-ul.
Ce părere ai de sistemul de la Omen HP? Se merita acel i7 10700k cu 3080? Presupun ca o sa fie FE, nu o sa fie MSI, Asus etc

Și nu am avut pana acum RTX, deci nu știu dacă ar fi avantajos sa plătesc 200£ pt 3080.

În schimb la 6800XT nu știu cum e răcirea și toate cele de asta sunt nedumerit, ca pana la urma imi iau ceva sa ma țină anii de zile

O sa pun alt SSD daca spui ca acelea sunt mizerii

Am uitat sa menționez ca am monitor 2k cu G-sync 165Hz, de asta sunt indecis între plăcile video.