Stiu ca DLSS-ul oarecum creste performanta si calitatea jocului, in schimb eu nu folosesc Ray Tracing mi se pare cel mai useless lucru.

Adica sa vad cum reflecta cladirile in apa si efecte de genul dar sa imi scada performanta jocului? Eu nu cred ca o sa poti juca spre exemplu Call of Duty Multiplayer/Warzone cu Ray Tracing ON pt ca e Shooter si ai nevoie si de 1 FPS.

Pai ti-am dat cel facut de AMD, singura ce o pot gasi e cea de la TUF. Nu stiu daca in UK exista Powercolor sau Sapphire stiu ca sunt cele mai bune dar si TUF au o racire buna avand in vedere ca au 3 ventilatoare.

Deci spui sa renunt si la sistemul acela de la HP Omen cu 10700k, 16GB RAM si 3080 acesta e la 1700£ in momentul de fata. @xeleron

Ah si inca ceva sa aleg Ryzen 7 5800x sau Ryzen 5 5600x? Impactul in jocuri sunt minore gen amandoua sunt la cam acelasi FPS doar ca Ryzen 7 are 2 nuclee in plus. Dar din nou pt Ryzen 7 5800x mai trebe sa scot din buzunar 150-200£ ( nu e o avere dar parerea mea e ca nu se merita atata timp cat Ryzen 5 da aceeasi performanta cu un pret mai mic).

Si inca o intrebare doar asa de curiozitate, Intel nu se merita absolut deloc nu?





O paranteză am decis cum e 6800XT TUF, Ryzen 7 5800x 16GB RAM, dar o întrebare ce placa de baza ar fi ok dintre Asus Strix x570 sau Asus TUF B550 Plus?