Nu te inregistra daca esti idiot sau agramat!


AlphaCS.RO[ORIGINAL GAMING]


Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  4
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16

Thread: Gaming PC 2k21

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    User Info Menu

    100 Gaming PC 2k21

    Salut tuturor si mai ales maiestrului @xeleron

    Am si eu de gand sa imi fac un PC de gaming in acest an mirabolant in care nu gasesti nimic

    Avand in vedere ca sunt in UK stocurile sunt mai bune fata de alte tari.

    Deci daca Xeleron m-ai putea ajuta sa decid ce placa grafica as putea lua. Avand in vedere ca am vazut pe YT niste reviews ca aparent AMD le-a luat fata la Nvidia si m-ar interesa daca merita sa iau 6800XT decat 3080. Este o diferenta de 200£ fata de Nvidia.

    Ca procesor deja am ales AMD Ryzen 5800x sau 5600x.

    Am sa pun niste poze cu build-uri ce le-am facut si vreau sa imi spui ce ar fi ok si sa fie mai clar ce vreau

    https://postimg.cc/gallery/MS504R0
    Discord: AdriaNN#9440

  2. #2

    User Info Menu

    https://alphacs.ro/forumdisplay.php?...onfiguratii-PC

    ai categorie speciala
    mutati-l singur ca ai administrator si editeaza-l

    asteapta ddr5

    ps: n-ai nevoie de sursa de 1k watts, nu ai transformator pus la sursa
    Subsemnatu: "Te panichezi cand ma vezi ca pe un jamaican, cand fumez manca-mi-ai pula, jointul de un gram."
    Dragos Miron: "Daca vreau o floare, ma apuc din nou de legale."
    Specii: "Pace pentru Raku, pace pentru Sisu, marijuana si hasisu."
    Specii: "Am fumat de cand eram copil, stai chill, si-o sa fumez pana mierlesc, sa inverzesc in cimitir, sa am vecini, trandafiri cu spini, crin lin, maslini si ciuperci cu psilocybin."
    Dragonu': "De la LSD-ul asta, man, vad gandaci, si carabusi, si scarabei, vino mai in fata ca sa tragem niste key."
    Merme: "Vorbesti de LSD, dar hai sa tragem 2CB"
    La Familia: "Am in stanga, dreapta baietasi gata sa sara pentru mine."
    Chimie: "Specii se numea, brigada Liniste, asta era brigada mea."
    Sisu Tudor: "In Bucuresti, baietii alearga numai in brigada."
    Junk: "Bine ai venit in Romania, comercializam droguri legale."
    Samurai: "Si-mi amintesc cand te-am creat, tot eu te-am invatat sa judeci curat si imediat cand am avut nevoie te-ai aratat."
    Killa Fonic: "Nu ma doare daca ii bag direct in reanimare, dar parca simt pe fata lacrima unei mame."
    Cedry2k: "Sufletul meu ramane trist si nu-l mai pot amagi cu droguri."
    Nimeni Altu': "Cum pula mea, sa fiu atat de prost, probabil de la droguri, am avut senzatia ca te cunosc."
    Puya: "Poate e dur, poate credeti ca-s nebun, ca stilul asta de viata nu e ala bun, dar nu eu l-am ales, el m-a ales pe mine si acum stii bine, doar asta-mi curge-n vine."
    Bocaseca: "Si dupa la masa, gonit de fratiori cu care imparti, te desparti ca om de animal cu lacrimi pe obraz."
    Specii: "E adevarat, imi place viata, simt cu se usuca fata, noaptea trece dimineata, am nevoie de-un meleu greu, sa-mi taie greata, s-au dus de milioane pe KEY, cosmico-gangsta, si sticle mari si sticle mici si casa-i plina de seringi si bagabontii vad pitici, nici n-am observat ce zici, valori puternice din clasa disociative, droguri psihedelice, ciocul mic ca esti varza, stinge tigara, frecventa, perversa, dai foc la casa, asta-mi mai lipseste, lasa, partea proasta e testoasa, m-am facut la fel de varza, ca sa vezi sunt om de baza, in fiecare seara rupt, lupta preferata direct din necunoscut, SPECIAL K HOUSE, retine."
    Dragos Miron: "Le-am bagat pe toate, rupt de realitate, daca voiai sa dai de mine, ma gaseai in noapte, pe strazi intunecate."
    Phunk B: "Jucal has moro car socheres merundo."
    Bocaseca: "Dar tu te schimbi si folosesti cuvinte care nu te reprezinta ca sa fii iubit."
    Pacha Man: "Because I'm mad boy, I'm bad boy, I'm gangsta, eu nu sunt ca voi."

    Warning: Doar daca mergi in intuneric ai cum sa iesi la lumina!
    Adio omul vechi!!

    Note: "Am in grija o armata intreaga."

    Dragonu': "C-am vazut strazi grele, stricat am fost, dar prin lumina m-am intos si-s bucuros si zic la toti, adevarul, n-ai cum sa scapi, imparatia cerului regat luminat, suflet curat, impacat in etern, departe de moarte, pacate, blestem."
    Nimeni Altu': "Sunt doua aspecte, aparente nu pentru oricine, de multe ori ne faceam rau, ca sa ne fie bine."
    Dragonu': "Antropologic, din mediul anecdotic si alcoolic, un fost dependent, impertinent, aha, cu un foc perseverent mare si consecvent, dau cu viteza de flow, cu viteza cu care trage plamanul din stou', ca sa scuipe din nou."
    Dragonu': "Am luat-o de la capat si mi-am pus la gura lacat, fara droguri in special legale care te diseaca, era sa mor de atatea ori si am adunat atatea boli, e o greseala in noua ordine mondiala."
    Chimie: "Au urmat seri pline de seringi si ser, cu venin mizer, inchei al tau sincer."
    Dragos Miron: "De asta tin ca nepotul meu sa lase rap-ul, ca eu l-am inteles aiurea si era sa-mi rupa capul."
    Bocaseca: "Nu mai spune tot ce gandesti, tot ce gandesti, nu mai spune ce pandesti, nu mai spune tot ce vorbesti, se va intoarce impotriva tot ce gandesti, mintea ta e arma, nu pot sa ma sterg, daca aprinde sufletele, stinge, poti sa ma certi."
    Dragos Miron: "Ma doare-n pula cine esti, cand habar n-am nici cine sunt, stiu cine am fost si nu mai vreau sa ajung, un infectat introvertit plecat din lumea monstrilor si pierdut in lumea celor vii."
    Nimeni Altu':
    "In timp, si oamenii is la fel, aveam un unchi, si stii ca pana plec, orice as face n-am sa-l uit."

    Warning: "Asta nu e viata... nu e... si eu stiu. In focul vietii mele, eu ard de viu."

  3. Likes -#DaNNy#- liked this post
  4. #3

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by Strumf View Post
    https://alphacs.ro/forumdisplay.php?...onfiguratii-PC

    ai categorie speciala
    mutati-l singur ca ai administrator si editeaza-l

    asteapta ddr5

    ps: n-ai nevoie de sursa de 1k watts, nu ai transformator pus la sursa
    Am pus din greșeală sursa, și am nevoie de sfat nu sa îmi facă el eu nu cer configurație de PC ca deja e făcută eu doar aștept sfaturi ce e mai bun dintre alea 2 și ce ar trebui modificat

  5. #4

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by AdyTzu View Post
    Am pus din greșeală sursa, și am nevoie de sfat nu sa îmi facă el eu nu cer configurație de PC ca deja e făcută eu doar aștept sfaturi ce e mai bun dintre alea 2 și ce ar trebui modificat
    https://www.youtube.com/watch?v=dAtsqtYIF5U
    Subsemnatu: "Te panichezi cand ma vezi ca pe un jamaican, cand fumez manca-mi-ai pula, jointul de un gram."
    Dragos Miron: "Daca vreau o floare, ma apuc din nou de legale."
    Specii: "Pace pentru Raku, pace pentru Sisu, marijuana si hasisu."
    Specii: "Am fumat de cand eram copil, stai chill, si-o sa fumez pana mierlesc, sa inverzesc in cimitir, sa am vecini, trandafiri cu spini, crin lin, maslini si ciuperci cu psilocybin."
    Dragonu': "De la LSD-ul asta, man, vad gandaci, si carabusi, si scarabei, vino mai in fata ca sa tragem niste key."
    Merme: "Vorbesti de LSD, dar hai sa tragem 2CB"
    La Familia: "Am in stanga, dreapta baietasi gata sa sara pentru mine."
    Chimie: "Specii se numea, brigada Liniste, asta era brigada mea."
    Sisu Tudor: "In Bucuresti, baietii alearga numai in brigada."
    Junk: "Bine ai venit in Romania, comercializam droguri legale."
    Samurai: "Si-mi amintesc cand te-am creat, tot eu te-am invatat sa judeci curat si imediat cand am avut nevoie te-ai aratat."
    Killa Fonic: "Nu ma doare daca ii bag direct in reanimare, dar parca simt pe fata lacrima unei mame."
    Cedry2k: "Sufletul meu ramane trist si nu-l mai pot amagi cu droguri."
    Nimeni Altu': "Cum pula mea, sa fiu atat de prost, probabil de la droguri, am avut senzatia ca te cunosc."
    Puya: "Poate e dur, poate credeti ca-s nebun, ca stilul asta de viata nu e ala bun, dar nu eu l-am ales, el m-a ales pe mine si acum stii bine, doar asta-mi curge-n vine."
    Bocaseca: "Si dupa la masa, gonit de fratiori cu care imparti, te desparti ca om de animal cu lacrimi pe obraz."
    Specii: "E adevarat, imi place viata, simt cu se usuca fata, noaptea trece dimineata, am nevoie de-un meleu greu, sa-mi taie greata, s-au dus de milioane pe KEY, cosmico-gangsta, si sticle mari si sticle mici si casa-i plina de seringi si bagabontii vad pitici, nici n-am observat ce zici, valori puternice din clasa disociative, droguri psihedelice, ciocul mic ca esti varza, stinge tigara, frecventa, perversa, dai foc la casa, asta-mi mai lipseste, lasa, partea proasta e testoasa, m-am facut la fel de varza, ca sa vezi sunt om de baza, in fiecare seara rupt, lupta preferata direct din necunoscut, SPECIAL K HOUSE, retine."
    Dragos Miron: "Le-am bagat pe toate, rupt de realitate, daca voiai sa dai de mine, ma gaseai in noapte, pe strazi intunecate."
    Phunk B: "Jucal has moro car socheres merundo."
    Bocaseca: "Dar tu te schimbi si folosesti cuvinte care nu te reprezinta ca sa fii iubit."
    Pacha Man: "Because I'm mad boy, I'm bad boy, I'm gangsta, eu nu sunt ca voi."

    Warning: Doar daca mergi in intuneric ai cum sa iesi la lumina!
    Adio omul vechi!!

    Note: "Am in grija o armata intreaga."

    Dragonu': "C-am vazut strazi grele, stricat am fost, dar prin lumina m-am intos si-s bucuros si zic la toti, adevarul, n-ai cum sa scapi, imparatia cerului regat luminat, suflet curat, impacat in etern, departe de moarte, pacate, blestem."
    Nimeni Altu': "Sunt doua aspecte, aparente nu pentru oricine, de multe ori ne faceam rau, ca sa ne fie bine."
    Dragonu': "Antropologic, din mediul anecdotic si alcoolic, un fost dependent, impertinent, aha, cu un foc perseverent mare si consecvent, dau cu viteza de flow, cu viteza cu care trage plamanul din stou', ca sa scuipe din nou."
    Dragonu': "Am luat-o de la capat si mi-am pus la gura lacat, fara droguri in special legale care te diseaca, era sa mor de atatea ori si am adunat atatea boli, e o greseala in noua ordine mondiala."
    Chimie: "Au urmat seri pline de seringi si ser, cu venin mizer, inchei al tau sincer."
    Dragos Miron: "De asta tin ca nepotul meu sa lase rap-ul, ca eu l-am inteles aiurea si era sa-mi rupa capul."
    Bocaseca: "Nu mai spune tot ce gandesti, tot ce gandesti, nu mai spune ce pandesti, nu mai spune tot ce vorbesti, se va intoarce impotriva tot ce gandesti, mintea ta e arma, nu pot sa ma sterg, daca aprinde sufletele, stinge, poti sa ma certi."
    Dragos Miron: "Ma doare-n pula cine esti, cand habar n-am nici cine sunt, stiu cine am fost si nu mai vreau sa ajung, un infectat introvertit plecat din lumea monstrilor si pierdut in lumea celor vii."
    Nimeni Altu':
    "In timp, si oamenii is la fel, aveam un unchi, si stii ca pana plec, orice as face n-am sa-l uit."

    Warning: "Asta nu e viata... nu e... si eu stiu. In focul vietii mele, eu ard de viu."

  6. #5

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by Strumf View Post
    Am văzut și eu destule din alea de asta spuneam ca e peste 3080 la unele jocuri dar și Nvidia are avantajul cu DLSS ceea ce AMD nu are.

    De asta cer părerea lui xeleron și încă ceva s-ar merita sa iau asta decât sa îmi fac unul? Adică as ieși mult mai scump decât ca asta >>> https://www.hp.com/gb-en/shop/produc...E&gclsrc=aw.ds

    Prețul e de 1700£ ca am reducere de student )

    Am deja un SSD de 1TB.

  7. #6

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by AdyTzu View Post
    Am văzut și eu destule din alea de asta spuneam ca e peste 3080 la unele jocuri dar și Nvidia are avantajul cu DLSS ceea ce AMD nu are.

    De asta cer părerea lui xeleron și încă ceva s-ar merita sa iau asta decât sa îmi fac unul? Adică as ieși mult mai scump decât ca asta >>> https://www.hp.com/gb-en/shop/produc...E&gclsrc=aw.ds

    Prețul e de 1700£ ca am reducere de student )

    Am deja un SSD de 1TB.
    de ce sa-l iei gata facut?
    nu mai e treaba valabila cu sigiliul? daca se strica ceva de prin unitate, trebuie sa-l duci la sediul lor cu totul..daca ai umblat la sigiliul, pa-pa garantie
    tu ai newegg
    https://www.newegg.com/global/uk-en/
    Subsemnatu: "Te panichezi cand ma vezi ca pe un jamaican, cand fumez manca-mi-ai pula, jointul de un gram."
    Dragos Miron: "Daca vreau o floare, ma apuc din nou de legale."
    Specii: "Pace pentru Raku, pace pentru Sisu, marijuana si hasisu."
    Specii: "Am fumat de cand eram copil, stai chill, si-o sa fumez pana mierlesc, sa inverzesc in cimitir, sa am vecini, trandafiri cu spini, crin lin, maslini si ciuperci cu psilocybin."
    Dragonu': "De la LSD-ul asta, man, vad gandaci, si carabusi, si scarabei, vino mai in fata ca sa tragem niste key."
    Merme: "Vorbesti de LSD, dar hai sa tragem 2CB"
    La Familia: "Am in stanga, dreapta baietasi gata sa sara pentru mine."
    Chimie: "Specii se numea, brigada Liniste, asta era brigada mea."
    Sisu Tudor: "In Bucuresti, baietii alearga numai in brigada."
    Junk: "Bine ai venit in Romania, comercializam droguri legale."
    Samurai: "Si-mi amintesc cand te-am creat, tot eu te-am invatat sa judeci curat si imediat cand am avut nevoie te-ai aratat."
    Killa Fonic: "Nu ma doare daca ii bag direct in reanimare, dar parca simt pe fata lacrima unei mame."
    Cedry2k: "Sufletul meu ramane trist si nu-l mai pot amagi cu droguri."
    Nimeni Altu': "Cum pula mea, sa fiu atat de prost, probabil de la droguri, am avut senzatia ca te cunosc."
    Puya: "Poate e dur, poate credeti ca-s nebun, ca stilul asta de viata nu e ala bun, dar nu eu l-am ales, el m-a ales pe mine si acum stii bine, doar asta-mi curge-n vine."
    Bocaseca: "Si dupa la masa, gonit de fratiori cu care imparti, te desparti ca om de animal cu lacrimi pe obraz."
    Specii: "E adevarat, imi place viata, simt cu se usuca fata, noaptea trece dimineata, am nevoie de-un meleu greu, sa-mi taie greata, s-au dus de milioane pe KEY, cosmico-gangsta, si sticle mari si sticle mici si casa-i plina de seringi si bagabontii vad pitici, nici n-am observat ce zici, valori puternice din clasa disociative, droguri psihedelice, ciocul mic ca esti varza, stinge tigara, frecventa, perversa, dai foc la casa, asta-mi mai lipseste, lasa, partea proasta e testoasa, m-am facut la fel de varza, ca sa vezi sunt om de baza, in fiecare seara rupt, lupta preferata direct din necunoscut, SPECIAL K HOUSE, retine."
    Dragos Miron: "Le-am bagat pe toate, rupt de realitate, daca voiai sa dai de mine, ma gaseai in noapte, pe strazi intunecate."
    Phunk B: "Jucal has moro car socheres merundo."
    Bocaseca: "Dar tu te schimbi si folosesti cuvinte care nu te reprezinta ca sa fii iubit."
    Pacha Man: "Because I'm mad boy, I'm bad boy, I'm gangsta, eu nu sunt ca voi."

    Warning: Doar daca mergi in intuneric ai cum sa iesi la lumina!
    Adio omul vechi!!

    Note: "Am in grija o armata intreaga."

    Dragonu': "C-am vazut strazi grele, stricat am fost, dar prin lumina m-am intos si-s bucuros si zic la toti, adevarul, n-ai cum sa scapi, imparatia cerului regat luminat, suflet curat, impacat in etern, departe de moarte, pacate, blestem."
    Nimeni Altu': "Sunt doua aspecte, aparente nu pentru oricine, de multe ori ne faceam rau, ca sa ne fie bine."
    Dragonu': "Antropologic, din mediul anecdotic si alcoolic, un fost dependent, impertinent, aha, cu un foc perseverent mare si consecvent, dau cu viteza de flow, cu viteza cu care trage plamanul din stou', ca sa scuipe din nou."
    Dragonu': "Am luat-o de la capat si mi-am pus la gura lacat, fara droguri in special legale care te diseaca, era sa mor de atatea ori si am adunat atatea boli, e o greseala in noua ordine mondiala."
    Chimie: "Au urmat seri pline de seringi si ser, cu venin mizer, inchei al tau sincer."
    Dragos Miron: "De asta tin ca nepotul meu sa lase rap-ul, ca eu l-am inteles aiurea si era sa-mi rupa capul."
    Bocaseca: "Nu mai spune tot ce gandesti, tot ce gandesti, nu mai spune ce pandesti, nu mai spune tot ce vorbesti, se va intoarce impotriva tot ce gandesti, mintea ta e arma, nu pot sa ma sterg, daca aprinde sufletele, stinge, poti sa ma certi."
    Dragos Miron: "Ma doare-n pula cine esti, cand habar n-am nici cine sunt, stiu cine am fost si nu mai vreau sa ajung, un infectat introvertit plecat din lumea monstrilor si pierdut in lumea celor vii."
    Nimeni Altu':
    "In timp, si oamenii is la fel, aveam un unchi, si stii ca pana plec, orice as face n-am sa-l uit."

    Warning: "Asta nu e viata... nu e... si eu stiu. In focul vietii mele, eu ard de viu."

  8. #7

    User Info Menu

    Esti din UK si n-ai auzit de Newegg ?

    Daca nici de astia n-ai auzit, nu stiu ce sa zic: https://pcpartpicker.com/ ))

    Anyway, ce nu imi place la cele doua build-uri este semi-laba aia de SSHD, care dupa experientele mele nu sunt deloc fiabile, scapa de el, daca se poate customiza.

    Cat despre GPU, daca vrei Ray tracing, DLSS si 4K cumperi RTX 3080. Daca nu iti doresti nimic din ce ti-am mentionat anterior si te intereseaza doar un Gaming la 1080 / 1440P, well, cumperi 6800XT. Ah, sa nu uit, acum are si AMD rival pentru DLSS doar ca sunt nitel diferite si AMD inca mai are de tras nitel cu el.

    Tine cont si de VRAM, 6800XT are 16 si 3080 este echipat doar cu 10.

    Parerea mea personala, ambele placi o sa se descurce in orice le-ai arunca.

    @Strumf: Nu gasesti cam nimic de la Nvidia sau AMD in materie de GPU prin magazine (si daca gasesti le cumperi cu pretul mult peste MSRP, so, nu..), singura optiune sunt build-urile gata asamblate sau daca doresti sa astepti, well, asteapta dar prea curand nu o sa isi revina lumea din criza asta. )

    Am asteptat aproape 4 saptamani sa imi ajunga 3080-ul.
    Last edited by xeleron; 13-09-21 at 14:40.

  9. Thanks AdyTzu thanked for this post
    Likes Strumf liked this post
  10. #8

    User Info Menu

    Quote Originally Posted by xeleron View Post
    Esti din UK si n-ai auzit de Newegg ?

    Daca nici de astia n-ai auzit, nu stiu ce sa zic: https://pcpartpicker.com/ ))

    Anyway, ce nu imi place la cele doua build-uri este semi-laba aia de SSHD, care dupa experientele mele nu sunt deloc fiabile, scapa de el, daca se poate customiza.

    Cat despre GPU, daca vrei Ray tracing, DLSS si 4K cumperi RTX 3080. Daca nu iti doresti nimic din ce ti-am mentionat anterior si te intereseaza doar un Gaming la 1080 / 1440P, well, cumperi 6800XT. Ah, sa nu uit, acum are si AMD rival pentru DLSS doar ca sunt nitel diferite si AMD inca mai are de tras nitel cu el.

    Tine cont si de VRAM, 6800XT are 16 si 3080 este echipat doar cu 10.

    Parerea mea personala, ambele placi o sa se descurce in orice le-ai arunca.

    @Strumf: Nu gasesti cam nimic de la Nvidia sau AMD in materie de GPU prin magazine (si daca gasesti le cumperi cu pretul mult peste MSRP, so, nu..), singura optiune sunt build-urile gata asamblate sau daca doresti sa astepti, well, asteapta dar prea curand nu o sa isi revina lumea din criza asta. )

    Am asteptat aproape 4 saptamani sa imi ajunga 3080-ul.
    Ce părere ai de sistemul de la Omen HP? Se merita acel i7 10700k cu 3080? Presupun ca o sa fie FE, nu o sa fie MSI, Asus etc

    Și nu am avut pana acum RTX, deci nu știu dacă ar fi avantajos sa plătesc 200£ pt 3080.

    În schimb la 6800XT nu știu cum e răcirea și toate cele de asta sunt nedumerit, ca pana la urma imi iau ceva sa ma țină anii de zile

    O sa pun alt SSD daca spui ca acelea sunt mizerii

    Am uitat sa menționez ca am monitor 2k cu G-sync 165Hz, de asta sunt indecis între plăcile video.

  11. #9

    User Info Menu

    1440p @165Hz este perfect pentru un 6800XT.

    Cat despre racire, eu iti recomand (asta daca le gasesti la un pret decent) Sapphire Nitro+, XFX Merc sau Powercolor Red Devil, sunt cele mai bune implementari si iti ofera un nivel optim de perfomanta, cooling, etc..

    Apropo, aici merita mentionat si MSI-ul cu MSI Gaming X Trio.

    Daca nu folosesti DLSS / Ray Tracing si nici macar nu stii la ce iti sunt de folos, well, nu merita sa platesti. Chiar daca foloseai aceste tehnologii tot nu se merita, diferenta este destul de mare din cauza crizei.

    Deci, mergi linistit pe AMD.
    Last edited by xeleron; 13-09-21 at 19:33.

  12. Thanks AdyTzu thanked for this post
  13. #10

    User Info Menu

    Stiu ca DLSS-ul oarecum creste performanta si calitatea jocului, in schimb eu nu folosesc Ray Tracing mi se pare cel mai useless lucru.

    Adica sa vad cum reflecta cladirile in apa si efecte de genul dar sa imi scada performanta jocului? Eu nu cred ca o sa poti juca spre exemplu Call of Duty Multiplayer/Warzone cu Ray Tracing ON pt ca e Shooter si ai nevoie si de 1 FPS.

    Pai ti-am dat cel facut de AMD, singura ce o pot gasi e cea de la TUF. Nu stiu daca in UK exista Powercolor sau Sapphire stiu ca sunt cele mai bune dar si TUF au o racire buna avand in vedere ca au 3 ventilatoare.

    Deci spui sa renunt si la sistemul acela de la HP Omen cu 10700k, 16GB RAM si 3080 acesta e la 1700£ in momentul de fata. @xeleron

    Ah si inca ceva sa aleg Ryzen 7 5800x sau Ryzen 5 5600x? Impactul in jocuri sunt minore gen amandoua sunt la cam acelasi FPS doar ca Ryzen 7 are 2 nuclee in plus. Dar din nou pt Ryzen 7 5800x mai trebe sa scot din buzunar 150-200£ ( nu e o avere dar parerea mea e ca nu se merita atata timp cat Ryzen 5 da aceeasi performanta cu un pret mai mic).

    Si inca o intrebare doar asa de curiozitate, Intel nu se merita absolut deloc nu?





    O paranteză am decis cum e 6800XT TUF, Ryzen 7 5800x 16GB RAM, dar o întrebare ce placa de baza ar fi ok dintre Asus Strix x570 sau Asus TUF B550 Plus?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •