Hellau dragutilor , am ajuns si la a 9-a aniversare a server-ului nostru, dupa cum stiti a fost pe 3, ziua cand am introdus si acel UPDATE mare si am facut niste concursuri dar din cauza ca sunt indecis in ceea ce priveste licenta mea pentru facultate si las lucrurile mereu pe ultima suta de metri ma gandeam ca ma apuc sa fac la licenta iar, lucru care se intampla deja de 5 luni si nu am facut nimic doar partea practica si mai este cea scrisa, am ajuns ca sa fac acest topic pe 9 in loc de 3, desigur si inspiratia joaca un rol important deja intr-un astfel de topic.

Trecand iar peste "problemele" mele din viata reala si lenea mea care in curand vrand-nevrand trebuie sa se termine haideti sa discutam despre aniversarea server-ului nostru si ce s-a intamplat in acesti 9 ani miraculosi !
Sincer cand eram mic nici nu am visat vreodata ca o sa ajung sa detin un server, sa detin o comunitate asa mare si unita, chit ca exista cateodata certuri micute comunitatea si server-ul au ramas unite in tot acest timp, ca o sa ajung ca dintr-un joc sa imi cladesc viitoarea cariera adica sa ma ajute asa mult in programare deoarece datorita acestui server, datorita cs-ului, comunitatii,etc. am invatat bazele programatului, am invatat sa lucrez si sa ma descurc intr-o multitudine de programe pe calculator si nu ma gandeam ca tot aici o sa imi gasesc si a doua familie, prieteni, oameni la care tin foarte mult si in momente grele cu simple cuvinte ma ajut sa trec si sa uit de toate. Probabil ca nu am visat ca o sa ajung pana aici niciodata deoarece eram mic, aveam doar 13 ani cand a inceput toata nebunia asta acum avand deja 22 de ani, eram si mai tanar de 13 ani cand am dat de calculator, calculator pe care fratele meu l-a primit la 14 ani, calculatorul de pe care a inceput toata nebunia asta cu cs-ul, server-ul si tot ce vedeti acum aici. Desigur la inceput eram mic, 8-9 ani cred, nu stiam de cs, ma jucam toate jocurile ce erau pe CD pe vremea aia, ce se gasea sa piratezi de pe internet de exemplu gta,warcraft,prince of persia,jazz si foarte foarte multe jocuri vechi, jocuri de care probabil multi dintre voi nici nu ati auzit vreodata, pana cand am ajuns sa dau de mediul online, nu stiu sigur cati ani aveam dar am inceput sa ma joc in disperare metin2, sunt sigur ca multi dintre voi ati jucat metin2 pe server-ul oficial si va asigur ca ceea ce vedeti acum pe server-ul oficial pe vremea aia adica prin 2009-2010 parea un vis, sa ai iteme +9 full era vis , tot atunci am inceput sa ma inchid mai mult in casa si sa ma joc mai mereu pe calculator, am inceput sa ma distantez de prietenii de la bloc, chestie pe care nu va recomand sa o faceti mai ales la o varsta asa frageda, trebuie sa va traiti copilaria cat aveti ocazia si sa profitati de fiecare clipa a copilariei! Intr-un final fustrarea ca era prea greu jocul si ca avansai foarte greu m-a facut sa bag cheat-uri, imi amintesc si acum ce nume avea, metin2bob si intr-un final am ajuns sa primesc ban permanent datorita unui "prieten" pe care l-am cunoscut pe metin si care a raportat ca folosesc coduri unui admin dupa care am luat ban. De aici mi-am dat seama ca si aici in mediul online exista oameni rai, exista oameni cu doua fete care astazi iti sunt prieteni si maine te injura si iti vor raul.
Totusi a fost cea mai buna chestie pentru mine sa primesc acel ban, deoarece daca nu il primeam nu stiu cand ma lasam de metin sau daca ma lasam vreodata (dar cu siguranta ma lasam). Asa am inceput sa joc pe private unde avansai instant si intr-un final sa ma plictisesc de acel joc care sincer de atunci mi se pare o pierdere de timp totala, acum cand imi vine cheful o data pe an ma joc cateva ore maxim un privat dupa care uninstall si nu mai am nevoie de el pana anul urmator .
Desigur intre timp ma jucam si cs si alte jocuri, am inceput sa descopar ca exista online si pe cs, ca exista servere de cs si asa am ajuns sa ma joc cs cat mai mult pe servere, a luat nastere intre timp si numele TheLord datorita unui prieten de la bloc care a "deschis" un server tinut pe calculator si a bagat la toti de la bloc admin si atunci am ales numele TheLord cu care am ramas pana acum si cu care o sa raman permanent, am descoperit ca exista moduri, desigur modul meu preferat a fost deathrun unde l-am cunoscut si pe @Strumf, deja aveam cred 12-13 ani. M-am decis sa invat sa fac si eu un server de cs, desigur tot in pc ca acel prieten si sa vad daca reusesc sa il fac macar sa ruleze, am inceput sa citesc tot de pe un site numit (acum nu mai exista) tutorialecstrike parca si dupa multe zile de chinuit am reusit sa fac un server pe windows care permitea sa intre jucatori, desigur asta a fost doar asa sa vad daca reusesc sa il fac sau nu. Intre timp server-ul pe care jucam cu @Strumf s-a inchis, urmatorul pe care jucam a fost spart si intr-un final noi devenind prieteni cu mult timp in urma si vorbind foarte mult pe yahoo messenger ne-am decis sa deschidem noi un server si sa vedem ce iese.

Nu o sa uit niciodata cum la 13 ani, fara buletin fara nimic m-am dus la banca sa depun 10 lei intr-un iban scris pe o bucata de foaie rupta si tot asa a facut si @Strumf doar ca el deja avea 14 ani, host-ul a costat 20 de lei si era tinut desigur in calculator, noi nu stiam asta doar dupa ce l-am cumparat si am vazut ce lagg este pe el . Dupa asta am luat de la alt host si am facut server-ul mod cs dupa deathrun dar fara succes. Intre timp eu am dat de modul de Jailbreak si m-am jucat foarte mult pe un server unde @T3m!n@tor4 era admin, din prima am fost atras de acest mod, eram rusinos nu prea voiam sa ma joc ca simon si voiam sa primesc si eu admin pe server. Inainte de revelion cu o zi am facut si cerere la care tot @T3m!n@tor4 a fost singurul care a dat pro, cerere care a fost acceptata dupa revelion cu o zi adica in anul 2011, eram foarte fericit in sfarsit primeam admin doar ca dupa cateva ore visul meu s-a spulberat si fondatorul a decis sa schimbe modul de pe server care a rezultat si pierderea a tuturor jucatorilor lui deoarece toti adorau acel server de JailBreak, asa ca am decis impreuna cu @Strumf ( el nu se juca pe acel sv ) sa deschidem noi server de JailBreak si sa chemam jucatorii/adminii la noi oferind tot ce aveau acolo si la noi. Zis si facut, am reusit sa dam de comunitatea alphazone care a fost singura pe vremea aia care ne-a acceptat server-ul in comunitate (dupa s-a schimbat in alphacs>anzo si deoarece au inchis anzo am decis sa deschidem noi comunitatea alphacs din nou, cu totul de la 0), din prima zi de la deschiderea server-ului care a avut loc aproximativ pe 3 Iunie server-ul a fost plin si noi doar ne miram cum este posibil asa ceva. Multumesc lui @T3m!n@tor4 ca nu ne-a parasit in tot acest timp, timp de 9 ani ne-a fost alaturi la bine si la greu si mereu a ajutat si ajuta, ma bucur ca l-am cunoscut si ma bucur ca am ajuns sa devenim prieteni !

Povestea server-ului am mai spus-o de multe ori probabil, mai detaliat sau mai scurt cateodata dar cred ca si acum, aniversarea de 9 ani este un moment perfect pentru a repeta povestea si o sa o repet ori de cate ori am ocazia! Acum nu o mai lungesc, am ajuns la deschiderea server-ului, mai bine sa vorbim despre aniversarea de 9 ani a server-ului si realizarile din acest an!
Doresc prin aceasta povestioara a noastra se evidentiez faptul ca daca faceti ceva din placere, daca luptati pentru visele voastre atunci ele chiar devin realitate, dovada cum am zis o aveti in fata voastra, server-ul JB.ALPHACS.RO! Nu am regretat si nu o sa regret niciodata ceea ce am ales sa fac in acesti 9 ani, deciziile luate (probabil unele mai prostesti) in realitate,etc. deoarece acest server, aceasta comunitate pentru mine reprezinta a doua casa, a doua familie si tin enorm de mult la toate astea!

Am zis in topicul aniversar de 8 ani ca "sper ca o sa reusim sa ajungem la 10 ani de activitate cu acest server" dar dupa acest an pot spune, chit ca se observa o scadere foarte mare la jucatori, ca sunt sigur ca ajungem sa sarbatorim si 10 ani de JB.ALPHACS.RO !
Anul acesta a fost din nou unul plin de realizari, atat pe partea tehnica a server-ului cat si pe parte de jucatori.
Am reusit din nou sa implementam foarte multe chestii NOI pe server cum este sistemul UNIC de GhostMode care implica folosirea echipei de spectatori in gameplay, sistemul de MISIUNI care va ofera avantaje, skin-uri care va raman permanent, am implementat day-uri noi, sisteme noi si FOARTE FOARTE multe chestii NOI in acest an de care sunt foarte mandru ca am reusit sa le realizam si ca totul decurge perfect! Multumiri speciale luI @SkillartzHD pentru tot ajutorul acordat si pentru ca ma motiva de multe ori sa nu fiu lenes !
Pe partea de jucatori nu pot spune ca am fost "dezamagit" deoarece a fost ca in anul trecut, ma bucur ca inca se joaca intr-un numar mare pe server, pe timpul pandemiei chiar a fost ca pe vremuri, fara boost sau alte chestii server-ul statea 32/32 si era plinut si seara de foarte multe ori si de multe ori mi-am amintit de vremurile vechi, mi-au dat si lacrimile cand vedeam ca inca si in 2020 server-ul poate sa stea 32/32 asa mult si pentru asta va multumesc foarte mult !

Cum am zis si anul trecut, pana la aniversarea de 10 ani o sa se intample foarte multe chestii, multi terminati scoala, multi intrati la liceu, multi terminati facultatea ceea ce o termin si eu luna asta pe 30 cand o sa dam licenta si sper ca o sa reusesc sa fac ceva dupa ce termin facultatea. Sper ca si la aniversarea de 10 ani o sa ne vedem pe server, o sa facem acest topic si o sa sarbatorim ziua server-ului JB.ALPHACS.RO!

Toate astea fiind spuse vreau sa va multumesc din nou pentru ca ne-ati fost alaturi timp de 9 ani, ca ati ales timp de 9 ani server-ul nostru, munca noastra si ca am reusit sa cream o mica familie aici pe server cat si pe comunitate, o familie unita si frumoasa cu oameni deosebiti, am reusit sa legam prietenii stranse si de lunga durata!
Cum am zis anul trecut ca "sper ca o sa reusim sa ne vedem vreodata" anul acesta nu mai pot spune chestia asta deoarece in anul acesta am reusit un grup micut de cateva persoane sa ne intalnim pentru prima oara, totul datorita acestui server !

Multumim pentru ajutorul venit din partea multora dintre voi , pentru propuneri voastre, pentru amintirile alaturi de voi, pentru absolut tot!
Ma bucur ca acum 9 ani am decis impreuna cu @Strumf sa deschidem acest server si ca am investit atat de mult timp in el, nu regret si nu o sa regret vreodata absolut nimic deoarece tin foarte mult la server,comunitate si la voi!


Ca in fiecare an si anul acesta am reusit sa realizam un video aniversar pentru server! Initial credeam ca nu o sa ne vina idei, ca nu mai avem inspiratie dar intr-un final a iesit un video aniversar PERFECT, am avut toti o "explozie" de idei si am reusit sa combinam toate ideile noastre, vreau sa multumesc tuturor celor care au ajutat la realizarea acestui video (vedeti in credite) si ma bucur enorm de mult ca si dupa 9 ani inca reusim sa facem aceste video-uri !



Deja am ajuns la aniversarea a 9 ani de JB.ALPHACS.RO, am ajuns sa implinim 9 ani de activitate, 9 ani care daca ma gandesc acum au trecut foarte rapid, pe vremuri probabil nu parea ca trece rapid dar de cativa ani parca trece timpul fara sa observam si ajungem la aniversarea server-ului din nou si abea atunci ne dam seama ca "a mai trecut un an".
Dintr-un vis de a avea un server de JailBreak am ajuns sa avem cel mai POPULAT server de JailBreak din ROMANIA in unele momente chiar din LUME, sa avem cea mai frumoasa comunitate de gaming, cea mai frumoasa si unita comunitate de jucatori si desigur am ajuns sa sarbatorim a 9-a aniversare al acestui server!
Dovada ca visele devin realitate daca luptati si faceti ceva din placere o aveti chiar in fata voastra, chiar server-ul pe care alegeti sa jucati zilnic, alegeti sa jucati pe el deja de 9-a ani, JB.ALPHACS.RO!

LA MULTI ANI TUTUROR JUCATORILOR DE PE SERVER!
LA MULTI ANI JB.ALPHACS.RO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Fie ca si anul acesta sa fie plin de realizari si serverul plin de jucatori !
Va multumim ca ne sustineti si ne sunteti alaturi deja de 9 ani !!!!!!!!!!!
Lorducu stiti bine ca va iubeste si tine foarte mult la voi , chiar daca uneori faceti prostioare si ne enervati cu abuz,etc. eu,noi tot tinem la voi deoarece acest server cu bune si cu rele este a doua noastra familie !!
Va iubix si va pupix dragutilor !


Mai jos in spoilere gasiti topicurile din anii precendeti !

2019
|
|
|

2018
|
|
|

2017
|
|
|

2016
|
|
|



2015
|
|
|