Quote Originally Posted by TheLord View Post
Da aveti dreptate, pierderea punctelor a fost posibila, a fost posibila si cand a fost pastele, este posibila si acum.
Am parcurs din nou tot codul si m-am gandit la toate situatiile si da este posibila pierderea 100% mai ales ca verificarile mele erau cu 0 si in caz de orice eroare/citire esuata valoarea implicita in orice script/limbaj este 0, asta implica si fazele cand intrati pe server si fix atunci se dadeau torturile = sanse foarte mari sa le pierdeti deoarece valoarea voastra era 0 si verificarea mea consta in "daca valoarea difera de 1 sa execute codul".

Am facut mai multe modificari in script, am scos unele parti de cod pe care initial le-am adaugat ca sa se faca mai multe verificari, dar acum ca le analizez mai bine poate nici nu se executau ca nu ajungeau niciodata la executie.
Am bagat acum o verificare STRICTA peste care codul nu poate sa treaca niciodata doar daca se executa cum trebuie. In cazul in care va scrie in baza de date atunci valoarea variabilei o sa fie 2 si implicit o sa se poata executa codul in care primiti torturi si se realizeaza salvarea, tot asa si in cazul in care CITIREA din baza de date are loc cu succes se pune pe 2, in rest valoarea se pune pe 1 pentru siguranta la intrare pe server si in cazul in care nu se pune pe 1 (sa zicem intervine orice eroare de la cs nu din cod) valoarea o sa fie 0 dar nici asa nu o sa se faca vreodata salvarea ca sa puteti pierde torturile si o sa va dea in chat ca trebuie sa dati RETRY deoarece valoarea trebuie sa fie pe 2 ca sa fie totul okay.

Pe langa alte greseli micute, care nu cred ca au afectat sistemul in vreun fel, greseala cea mai mare a fost ca m-am bazat ca o sa fie totul okay cand jucatorul se conecteaza si are timp ca variabila sa se puna pe 1 si asa ca un amator (probabil din cauza oboselii cand am facut verificarea aia) am pus ca verificarea sa se faca daca valoarea este pe 0 si asa orice eroare intervenea era 0 si implicit rezulta pierderea punctelor ca se realiza salvarea in baza de date. Dar cum am zis, acum asta o sa fie IMPOSIBIL.

Asa am eliminat toate caile posibile de a pierde torturile. Singura cale in care se mai pot pierde punctele (adica asta o vad eu acum) este vreo posibila eroare de citire din baza de date si atunci daca va scrie din nou numele in baza de date = inregistrare noua = puncte de la 0 = verificarea se pune pe 2.
Dar daca se mai intampla sa pierdeti vreodata punctele o sa stim sigur de la ce este, adica de la mysql si nicidecum din cod, dar logic si normal ar fi ca de acum sa fie IMPOSIBIL sa pierdeti punctele in orice situatie posibila.

Intrebarea mea pentru voi dupa ce am rezolvat chestiile astea este: VRETI SA PRELUNGIM CONCURSUL CU 2 ZILE IS SA RESETAM PUNCTELE TUTUROR SI SA REALUAM TOTUL DE LA 0? Asta ca sa existe egalitate si sanse pentru toti!

Sistemul nou inca nu este implementat pe server, il bag peste o ora maxim sa mai verific o data totul ca sa fie 100% totul perfect.
Nu frate , deja am făcut 1000 de torturi și acum să le fac iară?